Irlandczycy i Chorwaci rządzą u nas


Pierwszą niespodziankę na EURO 2012 mamy już za sobą. Holendrzy niespodziewanie przegrali ze znakomicie zdyscyplinowanymi Duńczykami. Nasi Portugalczycy wracają z Ukrainy do Opalenicy na tarczy, po przegranej z Niemcami. Oba zwycięstwa skromne po 1:0, ale mecze mogły zadowolić fanów futbolu. Dzisiaj trzeci dzień mistrzostw, trzeci dzień inauguracyjny. Tym razem debiutuje Stadion Miejski w Poznaniu, gdzie o 20.45 pojawią się Irlandczycy i Chorwaci. Od kilku dni widać już w mieście zielone koszulki fanów z Zielonej Wysypy. Od wczoraj dołączają sukcesywnie vatreni z Chorwacji w ubiorach w biało-czerwoną szachownicę. Oj będzie gorąco w Strefie Kibica!

strefa2

 

Dzisiaj w strefie:

Strefa Junior:

13.00 Happening rzeźbiarski

 

Koncerty:

13.50 Rzepczyno

Polski zespół folk-rockowy, założony w 1996, w Rzepczynie, przez Pawła Tomaszewskiego i Bartosza Niedźwieckiego. Od miejsca założenia, pochodzi też nazwa zespołu.  W 1997 uzyskali wyróżnienie na prestiżowym festiwalu Nowa Tradycja, organizowanym przez Program II PR. W 2000 roku, w pilskim Studiu Q, nagrywają swój pierwszy album – Nie filozuj. Od tego momentu koncertują w całej Polsce i jednocześnie zbierają materiał na swój następny album – Rzepczyno, nagrany w 2004 w TR Studios, a wydany przez poznańską wytwórnię MY MUSIC, w czerwcu 2005 roku. W tym czasie grupa zmienia nazwę z Rzepczyno Folk Band, na po prostu Rzepczyno, a do zespołu dołącza wokalistka – Karolina Żuk. W tym też roku płyta Rzepczyno dostaje nominację do Fryderyka w kategorii album etno/folk, a klip promujący – Tylko jeden dom do nagrody Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film w kategorii animacja oraz inna energia. Na styl zespołu składa się folk rock, inspirowany muzyką ludową polskich nizin, jednak w czasie swego rozwoju przyjął wiele elementów punku, reggae i ska.

15.00 Chór dziewczęcy Skowronki

Jesteśmy grupą dziewcząt, które kochają muzykę. Chętnie jej słuchamy, ale przede wszystkim lubimy same śpiewać. Jest nas 80, mamy od 6 do 19 lat i na co dzień uczęszczamy do różnych szkół w Poznaniu i okolicy. Różni nas wiek, wygląd, wiedza, zainteresowania i postrzeganie świata, a jedno łączy: wszystkie jesteśmy SKOWRONKAMI. I tak jak prawdziwe skowronki, chcemy radować naszym śpiewem siebie i innych – mówią o sobie dziewczęta z zespołu.

16.00 Wilki

23.00 Fan Zone Rezydent – DJ SET

 

Mecze:

18.00 Hiszpania-Włochy (Gdańsk, PGE Arena)
20.45 Irlandia-Chorwacja (Poznań, Stadion Miejski)

Dziś pierwszy mecz w Poznaniu rozegra reprezentacja Irlandii. Jej rywalem będzie Chorwacja. Podczas transmisji spotkania spodziewamy się w Strefie Kibica ponad tysiąca rozśpiewanych kibiców z Zielonej Wyspy! Na trybunach Stadionu Miejskiego przy ul. Bułgarskiej o godz. 20.45 zasiądzie 40 tys. widzów, w tym 12 tys. Irlandczyków, 8300 Polaków, 6200 Chorwatów oraz ok. 13,5 tys. kibiców z innych krajów. Do Poznania cały czas zmierzają kibic z Chorwacji, a w godzinach popołudniowych dotrze też specjalny skład z kibicami z Zagrzebia. Nieoficjalnie szacuje się, że podczas EURO 2012 będzie ich w Poznaniu około 10 tys. Irlandczyków jest ponad 20 tys.

 

Wyjątkowe miejsca na dwóch trybunach przy Scenie Głównej. Tysiąc wygodnych krzesełek umieszczonych blisko telebimu. Gwiazdy sportu i muzyki jeszcze nigdy nie były tak blisko! Jednodniowe bilety w cenie 30 zł można nabywać poprzez stronę vip.strefakibica.poznan.pl. Wejściówki oferowane są również w punkcie sprzedaży Strefy Kibica podczas trwania imprezy (płatność gotówką).

 

Ciekawostki:

Lecą kibice

Wczoraj przyjęło 14 przylotów, najwięcej samolotów z Dublina – 7 przylotów, 1 samolot czarterowy z Zagrzebia. Dziś – ponad 20 przylotów obsługujących ruch UEFA EURO 2012 TM.

 

Jak minął drugi dzień:

Już od startu o godz. 13.00 Aleje Marcinkowskiego pełne była dzieci, które skorzystały w ramach Strefy Junior z czterech godzin 4 godziny atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich. Bawiły się tak dobrze, że organizatorzy wydłużyli program o niemal dwie dodatkowe godziny. Pod okiem artystów z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu dzieci wzięły udział w warsztatach artystycznych Bramka Marzeń, zapełniając ją swoimi życzeniami (bramka stoi w kontenerze pod Muzeum Narodowym). W ramach happeningu rzeźbiarskiego z gliny powstali sportowcy, w tym oczywiście postać bohatera wczorajszego meczu – bramkarza Przemysława Tytonia.

Tuż przed godz. 15:00 na scenie pojawiła się grupa BAST – projekt rockowy o charakterze eksperymentalnym. Znakiem firmowym zespołu są wyczynowe wokale i szalona perkusja.

Od 16.00 grała znana Kumka Olik. Poznańscy artyści wykonali m.in. piosenki ze swojej najnowszej płyty „Nowy koniec świata”. Członkowie zespołu mówią, że postawili pieniądze na Polskę i Lewandowskiego jako króla strzelców, ale te pieniądze były małe. Takie porządne postawili na Holandię, ze względu na ich osiągnięcia przed Euro. Po mistrzostwach wg. Kumka Olik zostaną drogi i kupa fajnych wspomnień.

Mimo burzowych chmur krążących nad Strefą i przelotnego deszczu na Placu Wolności było pomarańczowo, zielono i biało-czerwono, bo w końcu zaczęli dołączać Chorwaci.

Organizatorzy na  prośby mieszkańców Starego Miasta, ściszyli i usprawnili ruch w Strefie. Wolontariusze sprawniej kierowali ruchem kibiców, którzy chcieli nabyć karty płatnicze i dostać się do toalet. Dodatkowe pojemniki na odpady pomogły w utrzymaniu czystości wokół Strefy. UEFA naprawiła również ekran główny, który szwankował podczas piątkowych transmisji.

Gorączkę sobotniej nocy rozpalił DJ Assad. Fontannę znów wypełnili tancerze…

W nocy na Starym Rynku dwie grupy kibiców zaczęły obrzucać się butelkami i potrzebna była interwencja oddziału prewencji. Policja zatrzymała 14 osób. Do zdarzenia doszło po 1 w nocy w rejonie ul. Wielkiej i Żydowskiej. W tym czasie cały Stary Rynek był opanowany przez Chorwatów i Irlandczyków.  W pewnym momencie dwie grupy kibiców zaczęły obrzucać się butelkami, krzesłami i stołami.  Cały incydent trwał pięć minut.  Część awanturujących się  zaprowadzono na komisariat – są wśród nich: jeden Chorwat, trzech Irlandczyków i dziesięciu Polaków. Rzecznik policji poinformował, że są nagrania z monitoringu miejskiego pozwolą ustalić sprawców zajścia

Juliusz Podolski   logoexpress

 

 

 

Dodaj komentarz