Impreza plenerowa „Retro show” w Szreniawie


Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza 17 września (niedziela), w godzinach 11.00 – 18.00 na imprezę plenerową „Retro show”. Patronat sprawuje „Nasz Głos Poznański”.

Impreza plenerowa „Retro show” w Szreniawie

Wśród wszystkich muzealnych imprez plenerowych to właśnie „Retro show” jest adresowane do miłośników starej techniki rolniczej. W tym roku, muzeum świętuje głównie markę Tarpan.

LEGENDARNE MODELE CIĄGNIKÓW

Imprezę otworzy parada zabytkowych pojazdów, głównie ciągników rolniczych. Dla zwiedzających, którzy nie zdążyliby na ten punkt programu, po paru godzinach przewidywany jest paradny powrót z pola muzealnego na teren muzeum. Nie zabraknie legendarnych ciągników Ursus!

MASZYNY I URZĄDZENIA ROLNICZE W RUCHU

Planowana jest demonstracja pracy maszyn i urządzeń rolniczych. W ruchu obejrzycie Państwo m.in. jedyną w swoim rodzaju lokomobilę H. Cegielski („Hipolinę”) oraz unikatowy ciągnik gąsienicowy Piast G-75R. Będzie to debiut Piasta przed szreniawską publicznością. „Hipolina” natomiast 17 września wystąpi po raz ostatni w tym sezonie.

Na polu muzealnym będzie można zobaczyć pokazy pracy zwierząt. Fachowcy z Działu Chowu Zwierząt zademonstrują orkę, bronowanie i siew przy pomocy koni. Na terenie muzeum rozmieszczone zostaną stanowiska związane z młóceniem ziarna. Prezentowana będzie młocka z użyciem cepów, młocarni sztyftowej, młocarni szerokomłotnej i młocarni czyszczącej. Zwiedzający będą mogli spróbować pyr z gzikiem i uczestniczyć w smażeniu powideł.

Na podwórzu folwarcznym zaplanowano pokazy pojazdów ze zbiorów MNR w Szreniawie, Narodowego Muzeum Techniki oraz kolekcjonerów prywatnych. Pokazy na podwórzu folwarcznym zaczną się już w sobotę.

Na terenie będą ponadto eksponowane rzeźby po konkursie „Naturalia Land Art”. Odbędzie się też finisaż wystawy „Biskupianie”. Program artystyczny wypełni koncert zespołu „Biskupianie” oraz śpiewanka prowadzona przez członków zespołu Affabre Concinui i potańcówka organizowana przez kapelę koźlarską Adama Kaisera i Rodzinną Kapelę Hałasów.

PROGRAM IMPREZY

11:00 – parada zabytkowych pojazdów

11:30 – pokazy na polu muzealnym

13:30 – paradny powrót z pola na podwórze folwarczne

13:30 – śpiewamy z Affabre Concinui (pawilon 8)

14:00 – Finisaż wystawy „Biskupianie” (w spichlerzu)

14:00 – prezentacja zabytkowych pojazdów na podwórzu folwarcznym

15:00 – Wręczenie nagród w konkursie „Naturalia Land Art”

15:45 – występ sceniczny Biskupian z Domachowa

17:00 – tańczymy z Domem Tańca Poznań Jacka Hałasa – kapela koźlarska Adama Kaisera, Rodzinna Kapela Hałasów

18:00 – zakończenie imprezy

Dodatkowo:

Przejazdy lokomobili HCP

Przejazdy ciągnika gąsienicowego Piast

Młocka z wykorzystaniem lokomobili

Pokazy samochodów Tarpan i Honker

Młocka z wykorzystaniem przystawki pasowej ciągnika

Pokazy orki, bronowania i siewu

Prezentacja pojazdów przez właścicieli

Wystawa Tarpanów i Honkerów oraz motocykli na podwórzu folwarcznym

Więcej:  https://muzeum-szreniawa.pl/retro-show-50-lat-samochodu-tarpan/

Fot. Hieronim Dymalski

Dodaj komentarz