Fort VII w Poznaniu odzyskał historyczny wygląd (ZDJĘCIA)


– Fort VII to przede wszystkim wyjątkowy symbol męczeństwa Wielkopolan w czasie II wojny światowej, nie bez powodu nazwany przez Niemców „obozem krwawej zemsty”. Jednak jego historia zaczyna się w XIX wieku, w trakcie budowy Twierdzy Poznań. Już wtedy jego umocnione i wyposażone w armaty forty, takie jak Fort Colomb były wymierzone w polskość, stały się istotnym elementem militarnej dominacji zaborcy i jego polityki germanizacyjnej, walki z niepodległościowymi dążeniami Polaków. W ramach projektu Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego zrewitalizowaliśmy prawy majdan, który przez dziesiątki powojennych lat był niedostępny dla publiczności, popadając w ruinę. Udostępniona nowa ścieżka zwiedzania to istotne dopełnienie historii tego miejsca, duży krok w przygotowaniu wystaw stałych, jakie w forcie VII mają w przystępny sposób prezentować mroczne losy Poznania i Wielkopolski pod okupacją niemiecką – mówił Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Działania na obszarze Fortu VII prowadzone są w ramach projektu pod nazwą „Renowacja i adaptacja Fortu VII w Poznaniu dla zachowania dziedzictwa kulturowego”. Wartość całej inwestycji wynosi ponad 28 mln mln zł, z czego wysokość dofinansowania z Funduszy Europejskich, udzielonego w ramach WRPO 2014-2020, to ponad 11 milionów złotych. Miasto dofinansowało projekt w wysokości 13,2 mln zł.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości otrzymało wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany” organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków, za utrwalenie i rewaloryzację substancji zabytkowej fortu – siedziby Muzeum Martyrologii Wielkopolan, przeprowadzonej z pietyzmem i szacunkiem dla historycznej przestrzeni i detali.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz