Fort VII w Poznaniu odzyskał historyczny wygląd (ZDJĘCIA)


W Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII w Poznaniu odbyła się dzisiaj konferencja prasowa z udziałem Marka Woźniaka, marszałka województwa wielkopolskiego, Jędrzeja Solarskiego, zastępcy prezydenta Poznania oraz Przemysława Terleckiego, dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, podsumowująca I etap trwającego od kilku lat projektu z dofinansowaniem z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 „Renowacja i adaptacja Fortu VII w Poznaniu dla zachowania dziedzictwa kulturowego”. Jego wartość opiewa na kwotę ponad 28 mln złotych. Zdjęcia na końcu artykułu.

Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, mieści się w poniemieckim Forcie, w którym można poznać tragiczne dzieje głównie poznańskich i wielkopolskich elit poddanych w trakcie II wojny światowej przez Niemców eksterminacji. Dlatego miejsce utworzenia pierwszego na okupowanych ziemiach polskich niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Posen, to przede wszystkim miejsce pamięci narodowej – każdy jego metr, każda cegła jest świadkiem męczeństwa i śmierci tysięcy osób, więźniów „obozu krwawej zemsty”, ofiar niemieckiego bestialstwa.

W trakcie realizacji Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, będącego w gestii zarządu województwa wielkopolskiego, stworzono dodatkową, nową ścieżkę zwiedzania, tak zwaną „ścieżkę fortyfikacyjną”, która łączy w sobie historię niemieckiej Twierdzy Poznań i miejsca martyrologii. Jej trasa biegnie nawiązując do stanu obiektu z okresu działającego tu obozu koncentracyjnego. Zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. most, część podwalni, prochownię, stanowiska artyleryjskie czy schron pogotowia, które w czasie II wojny światowej pełniły funkcje obozowe, zamienione przede wszystkim na cele dla więźniów. Militarna tematyka zostanie przedstawiona w pomieszczeniu do przygotowywania amunicji, remizach artyleryjskich, w których zostanie zaprezentowany sprzęt bojowy z XIX i XX w. oraz w prochowni. Dalej ścieżka poprowadzi przez pomieszczenia, w których pojawią się informacje o systemach obronnych Fortu VII. Odwiedzający będą mogli zobaczyć również kaponierę barkową z replikami wyposażenia bojowego, fosę forteczną oraz kaponierę czołową z prezentacją replik działek rewolwerowych na lawetach kazamatowych i repliki reflektorów do oświetlania fosy. Zwiedzanie ścieżki zostanie wzbogacone przewodnikiem w formie audioguide i aplikacji na smartfony.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz