Fort VII w Poznaniu odzyskał historyczny wygląd (ZDJĘCIA)


– Fort VII to bardzo ważne miejsce w historii Polski i Wielkopolski. To pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny w Polsce, gdzie wśród pierwszych ofiar byli Powstańcy Wielkopolscy, którzy znaleźli się na niemieckich listach proskrypcyjnych, przygotowanych jeszcze przed II wojną światową. To dla mnie satysfakcja, że przy wykorzystaniu unijnych środków udało się zabezpieczyć tę cenną dla nas wszystkich substancję materialną, jako dowód martyrologii naszych rodaków – powiedział Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

– Dziś mamy możliwość zobaczenia całego obiektu przygotowanego dla zwiedzających, zarówno dla osób chcących oddać hołd pomordowanym podczas II wojny światowej, jak i tych zainteresowanych fortyfikacjami. Takich osób jest wiele w Polsce, Europie, jak i na całym świecie. Powinni tutaj dotrzeć, zobaczyć jak wyglądały interesujące pruskie fortyfikacje wraz z replikami uzbrojenia. To był duży i trudny projekt unijny, ale wart tego, aby go kontynuować. W tej chwili trwa drugi etap renowacji obiektu, ale myślę, że pojawią się następne, bo to dzieło wymaga kontynuacji – dodał Marek Woźniak.

– Chciałbym, aby to miejsce, które ma ogromny potencjał historyczny i emocjonalny stało się znane i ważne nie tylko dla poznaniaków, ale dla każdego gościa, który przyjeżdża do naszego miasta. Aby stało się jednym z tych miejsc Poznania, które trzeba zobaczyć i zrozumieć. Fort VII to długa historia, która zaczyna się w XIX wieku budową Twierdzy Poznań, a zamyka martyrologią wielkopolskich elit zamęczonych w pierwszym, niemieckim obozie koncentracyjnym na okupowanych ziemiach polskich, utworzonym już w październiku 1939 roku. Wszystkich, którzy chcą poznać i doświadczyć tej historii zapraszam do Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz