Dom pod miastem – czy warto?


Wszelkie statystyki dotyczące miejsca zamieszkania Polaków dobitnie pokazują, że znany jeszcze sprzed około kilkunastu lat temu trend wyjazdów ze wsi do miasta uległ odwróceniu. Dzisiaj coraz częściej Polacy uciekają z centrów miast nie tylko na ich obrzeża, ale również do podmiejskich wsi. Z czym to jest związane i czy taki trend ma szansę się utrzymać przez kolejne lata, czy też jest to tylko chwilowe wahanie?

 

To jest normalne!

Już na samym początku trzeba wyraźnie podkreślić i zaznaczyć, że tego typu ruchy w społeczeństwie polskim nie są odosobnione i podobne zjawiska możemy zaobserwować również w wielu państwach Europy Zachodniej. Dlaczego uciekamy z miast lub przynajmniej wyprowadzamy się na obrzeża?

Lepsze miejsce do życia?

Wiele osób, które zmieniły swoje miejsce zamieszkania właśnie w opisany powyżej sposób deklaruje, że miało to związek z poszukiwaniem lepszych warunków do życia bez jednoczesnego rezygnowania z bliskości miasta dającego możliwość nie tylko skorzystania z licznych rozrywek, ale również aktywnego rozwijania swojej kariery zawodowej. Mieszkanie poza ścisłym centrum to przede wszystkim znacznie niższy hałas, mniejsze zanieczyszczenia powietrza oraz większe odległości do sąsiadów – zwłaszcza w przypadku zabudowy jednorodzinnej.

Lepsza infrastruktura na małych osiedlach?

Coraz częściej zwracamy również uwagę na otoczenie wokół naszego miejsca zamieszkania – znacznie większy wpływ możemy mieć na rozwijającą się wioskę czy też podmiejskie osiedle, które budowane jest zgodnie z prawidłami współczesnej architektury niż na osiedla będące często jeszcze PRL-owskimi pozostałościami i blokami z wielkiej płyty.

Ceny domów i mieszkań?

Co prawda, ceny domów i mieszkań nie można porównywać bez odniesienia się do konkretnego miasta i jego warunków, to można jednak wskazać, że bardzo często za cenę 40-50 metrowego mieszkania w centrum możemy pozwolić sobie na zakup własnego domu jednorodzinnego na obrzeżach miasta lub w okolicznych wioskach. Wynika to przede wszystkim z ceny zakupu gruntu, która w bezpośredni sposób przekłada się na koszty całej inwestycji ponoszone przez dewelopera.

Zmiany na rynku nieruchomości mieszkaniowych

To właśnie zmiany w nastawieniu Polaków co do miejsca zamieszkania i rezygnacja ze zwartej zabudowy w centrach miast na rzecz własnego domu z ogródkiem sprawia, że dzisiaj deweloperzy mają pełne ręce roboty, a wszelkie oferty są wyprzedawane zaraz po ogłoszeniu nowej inwestycji – na długo przed wbiciem pierwszej łopaty (często jest to zatem kupowanie własnej nieruchomości wyłącznie na podstawie prospektów i projektów).

Domy jednorodzinne pod miastem?

Podsumowując, jeżeli rozważamy zakup własnego mieszkania, to warto zorientować się również w kosztach zakupu własnego domu jednorodzinnego pod miastem – często można się dość pozytywnie zaskoczyć. Budowa domów jest dzisiaj powszechna ze względu na znacznie lepsze warunki mieszkaniowe bez rezygnacji z bliskości miasta. Wbrew pozorom w dość prosty sposób można poprawić swoje warunki życiowe bez rezygnacji z uroków i możliwości dużego miasta!

Dodaj komentarz