Co robić latem w mieście?


Młodzi poznaniacy i poznanianki, którzy spędzają lato w mieście, nie muszą się nudzić. Czekają na nich spektakle teatralne, seanse filmowe, różnorodne warsztaty, spacery z przewodnikiem, zajęcia sportowe, wycieczki, a nawet spływy kajakowe.

park linowy

Uczniowie i uczennice zakończyli rok szkolny i rozpoczęli długo wyczekiwane wakacje. Wypoczywać będą ponad 2 miesiące, do 2 września. Sprawdziliśmy, jakie propozycje na ten letni czas przygotowały dla nich miejskie instytucje kultury i sportu.

Wakacje na dworze

W programie dla dzieci, przygotowanym przez Centrum Kultury Zamek, znalazły się interaktywne i sensoryczne spektakle teatralne (od 5 lat), kreatywne warsztaty ogrodnicze i rękodzielnicze (6-12 lat), seanse w Kinie Pałacowym (od 4 lat) oraz animacje i zabawy dla najmłodszych. Zajęcia inspirowane są klimatem zamkowego dworu i zabawy na zewnątrz.

Najmłodsi poznają odpowiedzi na pytania, czy w lesie można przeżyć prawdziwą przygodę oraz jak zamknąć dary przyrody w słoiku? Dowiedzą się więcej na temat sów, będą tropić owady, zatańczą jak ranne ptaki, ulepią z gliny wesołe słoneczka oraz wezmą udział w potańcówce. Czeka też na nich bogaty program spektakli – m.in. „Pinokio” czy „Detektyw Pozytywka” oraz seansów filmowych – takich jak „Arka Noego. Ahoj przygodo!”, „Yuku i magiczny kwiat”, „Wielka przygoda Niny”, „Kicia Kocia w przedszkolu” czy „Basia. Jestem w sam raz”.

Wszystkie wydarzenia, które odbywają się w ramach „Wakacji na dworze” będą miały miejsce na Dziedzińcu Zamkowym. Część warsztatów zaplanowano w Bawialni. Ceny biletów na letnie wydarzenia w CK Zamek wynosi od 15 do 25 zł (przewidziano promocję dla posiadaczy Karty Rodziny Dużej). Szczegółowy program będzie dostępny na stronie Centrum Kultury Zamek.

Przygoda w muzeum

Tropienie zamkowych tajemnic, pokazy mody, wytwarzanie biżuterii, legendy naszych przodków czy doświadczanie sztuki wszystkimi zmysłami – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na najmłodszych w poznańskim Muzeum Narodowym i jego oddziałach (Ratuszu, Wielkopolskim Muzeum Wojskowym, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim oraz pałacach w Rogalinie i Śmiełowie oraz zamku w Gołuchowie).

Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym (5-14 lat). Podczas ich trwania konieczna jest także obecność rodzica lub dorosłego opiekuna. Spotkania w muzeum odbywać się będą od wtorku do piątku, zawsze o godz. 11:00. Na poszczególne zajęcia obowiązują zapisy (pod numerem telefonu: 61 85 68 136). Ich koszt to 20 zł od dziecka (opiekun wchodzi bezpłatnie). Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej muzeum.

Fabryka sztuki, czyli lato w bibliotece

W tym roku obchodzimy 120. rocznicę urodzin wybitnego malarza Salvadora Dalego. To właśnie temu surrealistycznemu artyście poświęcone będą w tym roku letnie warsztaty w Bibliotece Raczyńskich. Na czas wakacji 17 filii bibliotecznych zamieni się w pracownie artystyczne.

– Zainspirowani twórczością hiszpańskiego artysty będziemy malować (nie tylko pędzlami), rysować (nie tylko kredkami), szkicować (nie tylko ołówkiem), lepić (nie tylko z gliny), rozbudzać (nie tylko wyobraźnię). Poeksperymentujemy z kształtem, formą i kolorem. Zgłębimy różne techniki malarskie, rzeźbiarskie, rękodzielnicze oraz designerskie, poznamy także takie techniki artystyczne jak kolaż, frotaż, asamblaż, druk cyfrowy oraz 3D – zapowiadają organizatorzy Lata w bibliotece.

Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 7-12 lat. Udział w nich jest bezpłatny. Obowiązują jednak wcześniejsze zapisy. Więcej informacji można uzyskać w poszczególnych filiach. Szczegóły na ten temat i dane kontaktowe znajdują się na stronie internetowej biblioteki.

To nie koniec letnich atrakcji w bibliotece. W ramach akcji „Czytaty” w letnie soboty dzieci z rodzicami mogą brać udział w spotkaniach poświęconych kulturze różnych kontynentów i krajów. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 6-10 lat i ich rodziców. Wstęp wolny. Szczegółowy program znajduje się na stronie biblioteki.

Lato na sportowo

Basen, bowling, wycieczka, a może kajaki? W czasie wakacji warto spędzić czas z Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji. Oferta dostępna jest za darmo lub za symboliczną złotówkę. Dla dzieci i młodzieży do 17 roku życia adresowane są wycieczki, spływy kajakowe, wejścia na obiekty sportowe (baseny letnie, kryte oraz bowling) oraz zajęcia z instruktorem. W przypadku tej oferty wymagane jest, by dziecko korzystające z wybranych atrakcji miało zapewnioną opiekę rodzica lub opiekuna. Zorientowanie się w wakacyjnej ofercie ułatwi specjalny kalendarz przygotowany przez POSiR. Zapisy prowadzi Młodzieżowy Ośrodek Sportowy. Na stronie Akcji Lato można wybrać interesującą atrakcję i pobrać dokumenty potrzebne do zapisania dziecka. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo poprzez adresy podane w regulaminach.

Na najmłodszych w wieku 7-12 lat czekają też półkolonie multisportowe (w sumie 6 pięciodniowych turnusów, od 1 lipca do 9 sierpnia). Więcej informacji na temat tej formy wypoczynku znajduje się na stronie POSiR. Aby zapisać dziecko, należy wypełnić kartę kwalifikacyjną dostępną na stronie Akcji Lato z POSiR i dokonać wpłaty. Koszt turnusu dla osób rozliczających podatek w Poznaniu wynosi 800 zł. Posiadacze Karty Rodziny Dużej z kodem terytorialnym stolicy Wielkopolski mogą liczyć na specjalną cenę – 750 zł. Opłata dla osób spoza miasta wynosi 900 zł. Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową (polkolonie@posir.poznan.pl), można również zgłaszać się osobiście w Młodzieżowym Ośrodku Sportowym przy ul. Gdańskiej 1.

Lądolód, magiczny dywan, spacery i wspólne szyfrowanie

Młodzi poznaniacy, którzy szukają ochłody w gorące lato, mogą wyruszyć w podróż śladami lądolodu, który zmienił wygląd naszej okolicy. Zajęcia, przygotowane przez Bramę Poznania zaplanowano na 2, 9 i 16 lipca, 16 lipca o godz. 10:30). Są one przeznaczone dla dzieci w wieku 7-12 lat. Ich cena to 25 zł. Lądolód to także temat przewodni zajęć przygotowanych dla grup półkolonijnych. Będą się one odbywać od 3 lipca do 2 sierpnia. Tajemnice przyrody najmłodsi (z klas 1-6 szkoły podstawowej) będą poznawać podczas wspólnego biwaku. Koszt: 260 zł od grupy. Wystawę pt. „Co potrafi lądolód?” przez całe wakacje można bezpłatnie zwiedzać w Galerii Śluza.

Na rodziny z dziećmi w wieku 3-5 lat czeka wspólna podróż magicznym dywanem, który potrafi przenosić w czasie oraz w różne miejsca na Ostrowie Tumskim. Towarzyszyć im będą niezwykli bohaterowie zamieszkujący wyspę – postaci legendarne, historyczne i zwierzęta. Zajęcia pt. „Magiczny dywan” będą odbywać się w wybrane soboty – 13 i 27 lipca. Z kolei we wtorek, 23 lipca rodzice z dziećmi (w wieku 5-10 lat) będą mogli wziąć udział w rodzinnym oprowadzaniu po Bramie Poznania. Koszt wspólnego biletu to 30 zł.

W ramach letniego cyklu Rzeka Żywa na dzieci i dorosłych czeka program o tematyce związanej z siłami natury. Podczas spotkań, warsztatów i spacerów będzie można dowiedzieć się, jak siły natury kształtowały krajobraz i wpływały na życie człowieka, a także poznać leczniczą moc roślin. Harmonogram tych weekendowych spotkań będzie dostępny na stronie internetowej Bramy Poznania. Podobnie jak informacje o wyżej opisanych atrakcjach. Tam też możliwy będzie zakup biletów.

To nie koniec atrakcji przygotowanych przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa. Na miłośników logicznych zagadek czeka rodzinna strefa szyfrów. Spotkanie jest zupełnie bezpłatne. We wspólnym szyfrowaniu i kodowaniu będzie można wziąć udział w pierwszą niedzielę miesiąca (7 lipca, w godz. 11:00 – 16:00). Dzieci będą poznawać tajniki kryptologii poprzez zabawę i rozwiązywanie łamigłówek. Czekają na nich też zajęcia z animatorką. Centrum Szyfrów Enigma zaprasza rodziny z dziećmi w wieku 7-10 lat na kurs szyfrów śladami łamaczy Enigmy. Spotkanie zaplanowano tydzień później (niedziela, 14 lipca, godz. 10:00). Koszt biletu: 30 zł od rodziny.

W ramach akcji Lato na Trakcie na chętnych czekają bezpłatne spacery z przewodnikiem. Zwiedzić będzie można m.in.: Ostrów Tumski, Stare Miasto i Śródmieście oraz przejść się trasami tematycznymi. Na poznaniaków i turystów czeka też specjalny spacer wieczorny po wnętrzach poznańskiej katedry. Harmonogram spacerów jest dostępny na stronie internetowej Traktu Królewsko-Cesarskiego.

Podróże po kulturze

Wiele niespodzianek przygotowano dla młodych poznaniaków i poznaniaki w ramach akcji Lato z Estradą. Bezpłatne atrakcje czekają na nich aż na 16 osiedlach: Antoninek – Zieliniec – Kobylepole, Fabianowo – Kotowo, Głuszyna, Grunwald Południe, Kiekrz, Krzyżowniki – Smochowice, Ławica, Naramowice, Piątkowo, Piątkowo Północ, Starołęka – Minikowo, Strzeszyn, Świerczewo, Szczepankowo – Spławie – Krzesinki, Wola i Żegrze. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem „Podróże po kulturze: kierunek wschód”. Rozpocznie się 27 czerwca i potrwa przez całe wakacje – do 31 sierpnia. Dzieci będą mogły np. odwiedzić dżunglę azjatycką, w której królem i gospodarzem jest panda, stworzyć własny Mur Chiński oraz zagrać w tradycyjne hinduskie gry. Na najmłodszych czekają też liczne spektakle – także takie nawiązujące do bajek i baśni pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu oraz japońskich czy indonezyjskich legend. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej Estrady Poznańskiej.

Spotkania ze zwierzętami

Dzieci, chcące poznać lepiej mieszkańców ogrodu zoologicznego, będą miały taką szansę. Wakacyjne spotkania ze zwierzętami w Starym Zoo będą się odbywać codziennie, o godz. 12:00. W poniedziałki będzie można wziąć udział we wspólnym karmieniu lemurów, we wtorki – żółwi lądowych, w środy – kapucynek, w czwartki – alpak, a w piątki – krów szkockich. Przy tej okazji pracownicy ogrodu będa opowiadać o swoich podopiecznych. W każdą wakacyjną sobotę i niedzielę będą prowadzone co najmniej dwa takie spotkania, a w pierwszy letni weekend (22 i 23 czerwca) – trzy (o godz. 12:00, 12.30 i 13.00). Warto śledzić stronę Starego Zoo na Facebooku.

Wakacje w Nowym Zoo rozpoczną się w poniedziałek, 1 lipca. Spotkania z mieszkańcami ogrodu będą się odbywać od poniedziałku do piątku, w godz. 11:30 – 16:00 (zbiórka zawsze przy wybiegu dla lwów), a w weekendy, w godz. 10:00-17:00 (start w drewnianej chacie przy wybiegu tygrysów). Uczestnicy spotkań będą mogli wziąć udział we wspólnym karmieniu zwierząt, ale też dowiedzieć się o nich czegoś więcej. W letnim programie są także „Zwierzęce opowieści”, w ramach których będzie można poznać lepiej poszczególnych mieszkańców zoo. O ich terminach poznański ogród zoologiczny będzie informować m.in. na facebookowym profilu Nowego Zoo oraz stronie internetowej.

Wakacje z Mikołajkiem i nauka gry na ukulele

Niespodzianki na najmłodszych czekają także w Centrum Inicjatyw Rodzinnych (przy ul. Ratajczaka 44). W poniedziałki będzie można spędzić czas wspólnie z Mikołajkiem (bohaterem popularnej serii książek i filmów). Od 8 lipca (o godz. 10.30) w CiR odbywać się będą spotkania z książką i kreatywne warsztaty dla dzieci z poznańskich przedszkoli i pierwszych klas szkoły podstawowej. W trzecim tygodniu sierpnia powrócą natomiast warsztaty nauki gry na ukulele, które w tym roku będą rozszerzone o historie oryginalnych instrumentów przywożonych z wakacji (tych bliskich i dalekich). Więcej informacji o dodatkowych, wakacyjnych działaniach Centrum Inicjatyw Rodzinnych będzie można znaleźć na Facebooku.

Wiele atrakcji czeka też na dzieci i młodzieży m.in. w ramach Łazarskiego Lata oraz Lata na Wildzie.

Więcej informacji o tym, co będzie działo się w czasie wakacji można znaleźć na stronie Poznan.pl w zakładce Lato w Poznaniu. AJ

 

Dodaj komentarz