36 mln 110 tys. 468 zł. to koszt budowy budynku dydaktycznego poznańskiej AWF oficjalnie otwartego 21 maja. Inwestycja trwała 22 miesiące.
– Koncepcja budynku zrodziła się w 2001 roku, jednakże jej realizacja pod postacią projektu będącego dziełem Pracowni Architektonicznej Jerzego Gurawskiego, nastąpiła w 2007 roku za kadencji mojego poprzednika prof. Tadeusza Rychlewskiego – mówił rektor AWF prof. Jerzy Smorawiński. – Jego też staraniem inwestycja wprowadzona została na listę indykatywną Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 dofinansowaniem 75% kosztów. Niestety, inwestycji nie można było rozpocząć ze względu na funkcjonujące Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego uniemożliwiające dofinansowanie brakujących 25 % z puli MNiSzW. Uczelni nie było stać na sfinansowanie brakujących 25 % ze środków własnych. Rozpoczął się najtrudniejszy okres w historii budowy – starania o zmianę blokującego rozporządzenia. Dzięki zaangażowaniu się urzędującego w tym czasie wiceministra prof. Witolda Jurka problem został rozwiązany i w końcu 2009 roku, mając pełne zabezpieczenie finansowe można było podpisać umowę z Urzędem Marszałkowskim. Ruszyła procedura przetargowa zwycięsko rozstrzygnięta przez Przedsiębiorstwo Budowlane Mostostal Warszawa SA.
Cała inwestycja trwała 22 miesiące. Obiekt liczy 5477 m kw. powierzchni użytkowej a w nim pięć kondygnacji i przyziemie. Elewacja frontowa z kolorze biało-brązowym wykonana została głównie ze szkła nawiązując do obecnie istniejącego głównego gmachu AWF. Szklane świetliki rozświetlają hol w przyziemiu, a widok z najniższego poziomu wprost na boisko i okalającą je zieleń dodaje uroku temu miejscu. Na samym bowiem parterze zlokalizowano dwie największe sale wykładowe, które są w pełni zautomatyzowane, wyposażone w sprzęt audiowizualny oraz elektronicznie opuszczane rolety.
To nie koniec planów rozwojowych Akademii. Kolejną inwestycją, która powstanie tuż za nowym obiektem dydaktycznym, jest hala sportowa z pomieszczeniami dydaktycznymi. Obiekt będzie liczył trzy tysiące metrów kwadratowych powierzchni i cztery kondygnacje. Znajdzie się w nim wielofunkcyjna sala sportowa o wysokości 12 metrów, która będzie zawierać pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, koszykowej i siatkowej, a także sale seminaryjne i szatnie z zapleczem istniejącego już boiska. Szacowany koszt inwestycji to 15 mln zł. Uczelnia zabiega o pieniądze w Ministerstwie Sportu oraz Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.