AWF będzie miała nową halę sportową


36 mln 110 tys.  468 zł.  to koszt budowy budynku dydaktycznego poznańskiej AWF oficjalnie otwartego 21 maja. Inwestycja trwała 22 miesiące.

 

Nowy budynek AWF.

Nowy budynek AWF.

– Koncepcja budynku zrodziła się w 2001 roku, jednakże jej realizacja pod postacią projektu będącego dziełem Pracowni Architektonicznej Jerzego Gurawskiego, nastąpiła w 2007 roku za kadencji mojego poprzednika prof. Tadeusza Rychlewskiego – mówił rektor AWF prof. Jerzy Smorawiński. – Jego też staraniem inwestycja wprowadzona została na listę indykatywną Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 dofinansowaniem 75% kosztów. Niestety, inwestycji nie można było rozpocząć ze względu na funkcjonujące Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego uniemożliwiające dofinansowanie brakujących 25 % z puli MNiSzW. Uczelni nie było stać na sfinansowanie brakujących 25 % ze środków własnych. Rozpoczął się najtrudniejszy okres w historii budowy – starania o zmianę blokującego rozporządzenia. Dzięki zaangażowaniu się urzędującego w tym czasie wiceministra prof. Witolda Jurka problem został rozwiązany i w końcu 2009 roku, mając pełne zabezpieczenie finansowe można było podpisać umowę z Urzędem Marszałkowskim. Ruszyła procedura przetargowa zwycięsko rozstrzygnięta przez Przedsiębiorstwo Budowlane Mostostal  Warszawa SA.

Cała inwestycja trwała 22 miesiące.  Obiekt liczy 5477 m kw. powierzchni użytkowej a w nim pięć kondygnacji i przyziemie. Elewacja frontowa z kolorze biało-brązowym wykonana została głównie ze szkła nawiązując do obecnie istniejącego głównego gmachu AWF. Szklane świetliki rozświetlają hol w przyziemiu, a widok z najniższego poziomu wprost na boisko i okalającą je zieleń dodaje uroku temu miejscu. Na samym bowiem parterze zlokalizowano dwie największe sale wykładowe, które są w pełni zautomatyzowane, wyposażone w sprzęt audiowizualny oraz elektronicznie opuszczane rolety.

To nie koniec planów rozwojowych Akademii. Kolejną inwestycją, która powstanie tuż za nowym obiektem dydaktycznym, jest hala sportowa z pomieszczeniami dydaktycznymi. Obiekt będzie liczył trzy tysiące metrów kwadratowych powierzchni i cztery kondygnacje. Znajdzie się w nim wielofunkcyjna sala sportowa o wysokości 12 metrów, która będzie zawierać pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, koszykowej i siatkowej, a także sale seminaryjne i szatnie z zapleczem istniejącego już boiska. Szacowany koszt inwestycji to 15 mln zł. Uczelnia zabiega o pieniądze w Ministerstwie Sportu oraz Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

awf

 

Dodaj komentarz