Zanim zjemy ostatnią pyrę


Pyra jaka jest, każdy widzi. Wsadzasz ją w ziemię i rośnie. Ale czy na pewno? Naukowcy biją na alarm, że przy obecnym sposobie eksploatacji gleby pozostało nam ok. 50 corocznych plonów*! Współcześni 30- 40-latkowie raczej nie odczują tego szczególnie mocno. Ale ich dzieci i wnuki już tak. Nie próbujmy tego sprawdzać… Próbujmy to zmienić!

ogród
Zarośnięta gleba nie traci swej żyzności i nie przesycha tak łatwo. Na małym terenie rośną razem drzewka owocowe, warzywa i kwiaty, byliny oraz krzewy owocowe i zioła. 

Pomimo, że problemy stają się coraz bardziej skomplikowane, rozwiązania pozostają zawstydzająco proste
Bill Mollison (naukowiec, wykładowca i naturalista, uważany za ojca permakultury)

Zapraszamy Cię do odkrywania i budowania Nowego. Co miesiąc, przez pełen rok, hasłowo – do samodzielnego doczytania – proponować będziemy kroki duże i małe,  z zakresu ogrodnictwa, ale też „survivalu”. Dla tych, co mają ogród. Dla tych, którzy władają balkonami. Dla ciekawskich i tych, co po prostu lubią być „gotowi”.

LIPIEC:
To czas zbierania plonów i ich smakowania, ale to także najlepszy termin na zadbanie o zbiory jesienne a nawet zimowe.

1. Zbierając plony zostawiaj korzenie w ziemi, zwłaszcza te od roślin bobowatych. Rozłożą się i zasilą glebę, użyźniając ją.

2. Nie zostawiaj pustych przestrzeni na grządkach. Dosiewaj warzywa. Dbaj oto by gleba była przesłonięta, czy to uprawami czy to ściółką.

3. Jeśli nie masz pomysłu na uprawy, wysiej poplon czyli zielony nawóz, np. facelię, gorczycę, łubin. W zależności od zastosowanych nasion, poplon nawiezie glebę azotem lub np. oczyści z nicieni.

4. Rozpocznij zbiór własnych nasion – to niesamowite, ale rośliny uprawiane z samodzielnie zebranych nasion są silniejsze i bardziej przystosowane do warunków tego konkretnego terenu, działku!

5. BEZPŁATNIE pozyskaj sadzonki na kolejne lata – to czas rozmnażania roślin przez sadzonki zielne, np. szałwii, bazylii, katalpy, perukowca, forsycji, mini kiwi, czarnego bzu, etc. Rozmnażaj te z własnego ogrodu lub pobieraj gałązki od znajomych i sąsiadów.

6. Stosuj uprawę pojemnikową warzyw – nie zjedzą ich ślimaki a przeniesione na zimę do domu będą źródłem świeżej zieleniny. Rośliny w pojemnikach należy częściej podlewać.

I pamiętaj, że wszystkie problemy tego świata można rozwiązać w ogrodzie
Geoff Lawton (edukator permakulturowy)

Daria i Maciej
A jeśli masz pytania lub chciałbyś dopytać  o szczegóły jesteśmy tutaj: permakultura.maliniec@gmail.com

*Prognoza FAO wydana w grudniu 2014 r. „jeśli bieżące tempo degradacji gleb nie zostanie zatrzymane, to w przeciągu 60 lat na świecie zniknie uprawna warstwa gleby, zdolnej do wydawania plonów.

Czerwcowy artykuł z tego cyklu przeczytasz tutaj:

Zanim zjemy ostatnią pyrę

Czytaj także artykuły z tego cyklu:
z kwietnia: Zanim zjemy ostatnią pyrę, a także ze  stycznialutegomarca.

Fot. Materiały prasowe

 

1 komentarz

  1. Po garść kolejnych informacji zapraszamy na nasz profil FB: https://www.facebook.com/permakultura.maliniec

    Dobrego dnia Czytelnicy!

Dodaj komentarz