Zanim zjemy ostatnią pyrę


Pyra jaka jest, każdy widzi. Wsadzasz ją w ziemię i rośnie. Ale czy na pewno? Naukowcy biją na alarm, że przy obecnym sposobie eksploatacji gleby pozostało nam ok. 50 corocznych plonów*! Współcześni 30- 40-latkowie raczej nie odczują tego szczególnie mocno. Ale ich dzieci i wnuki już tak. Nie próbujmy tego sprawdzać… Próbujmy to zmienić!

 oczko wodne

Pomimo, że problemy stają się coraz bardziej skomplikowane, rozwiązania pozostają zawstydzająco proste

Bill Mollison (naukowiec, wykładowca i naturalista, uważany za ojca permakultury)

Zapraszamy Cię do odkrywania i budowania Nowego. Co miesiąc, przez pełen rok, hasłowo – do samodzielnego doczytania – proponować będziemy kroki duże i małe,  z zakresu ogrodnictwa, ale też „survivalu”. Dla tych, co mają ogród. Dla tych, którzy władają balkonami. Dla ciekawskich i tych, co po prostu lubią być „gotowi”.

MAJ:

1. Rozpoczyna się sezon na naturalne nawozy – gnojówki, np. z pokrzyw, żywokostu, mniszka lekarskiego. Te same rośliny dodawaj do kompostownika.

2. Maj to świetny czas na założenie oczka wodnego (możliwe nawet niskim kosztem, np. przez wykorzystanie kast budowlanych, opon tir’ów, itp.) najlepiej zasilanego zbieraną wodą deszczową! W istniejącym oczku czas rozpocząć dokarmianie ryb jeśli oczko jest mało bioróżnorodne.

3. W chłodniejsze majowe noce stosuj ochronę dla roślin uprawianych w gruncie (okrywaj cienką agrowłókniną gramatury 19-21 lub zasłaniaj przeciętymi na pół plastikowymi butelkami – w dzień odkręcaj butelki, na noc zakręcaj).

4. Wprowadź do warzywnika kwiaty jednoroczne, zwłaszcza te, które chronią plony, np. aksamitka (nicienie, mączliki), nagietki (nicienie), nasturcja (zwabia mszyce i gąsienice kapustnika bielinka), szachownica cesarska (gryzonie, np. nornice), rącznik pospolity (gryzonie).

5. Jeśli zaplanowałeś jakiś eksperyment ogrodowy, zacznij go wdrażać, np. uprawa ziemniaków w workach (nawet na balkonie!), nawadnianie roślin metodą kropelkową przy użyciu plastikowych butelek, uprawy „wiszące do góry nogami”, gildia „trzech sióstr”, itp.

I pamiętaj, że:
„wszystkie problemy tego świata można rozwiązać w ogrodzie”
Geoff Lawton (edukator permakulturowy)

Daria i Maciej

A jeśli masz pytania lub chciałbyś dopytać  o szczegóły jesteśmy tutaj: permakultura.maliniec@gmail.com oraz na Facebooku: Permakultura Maliniec – dzikie Dzieci dzika Natura dzikie Wszystko

*Prognoza FAO wydana w grudniu 2014 r. „jeśli bieżące tempo degradacji gleb nie zostanie zatrzymane, to w przeciągu 60 lat na świecie zniknie uprawna warstwa gleby, zdolnej do wydawania plonów.

Czytaj także artykuły z tego cyklu:
z kwietnia: Zanim zjemy ostatnią pyrę, a także ze  stycznialutegomarca.

1 komentarz

  1. Zapraszamy do majowego ogrodu :)

Dodaj komentarz