Zanim zjemy ostatnią pyrę


Pyra jaka jest, każdy widzi. Wsadzasz ją w ziemię i rośnie. Ale czy na pewno? Naukowcy biją na alarm, że przy obecnym sposobie eksploatacji gleby pozostało nam ok. 50 corocznych plonów*! Współcześni 30-, 40-latkowie raczej nie odczują tego szczególnie mocno. Ale ich dzieci i wnuki już tak. Nie próbujmy tego sprawdzać… Próbujmy to zmienić!

Permakultura Maliniec

Pomimo, że problemy stają się coraz bardziej skomplikowane, rozwiązania pozostają zawstydzająco proste
Bill Mollison (naukowiec, wykładowca i naturalista, uważany za ojca permakultury)

Zapraszamy Cię do odkrywania i budowania Nowego. Co miesiąc, przez pełen rok, hasłowo – do samodzielnego doczytania – proponować będziemy kroki duże i małe,  z zakresu ogrodnictwa, ale też „survivalu”. Dla tych, co mają ogród. Dla tych, którzy władają balkonami. Dla ciekawskich i tych, co po prostu lubią być „gotowi”.

KWIECIEŃ:
W tym miesiącu skupimy się na zadbaniu o żyzność naszej ziemi.

1.  Załóż wermikompostownik – zyskasz nie tylko wspaniały kompost, ale także płynny biohumus własnej roboty.

2. Przygotuj herbatki kompostowe dla Twoich roślin.

3. A jeśli nie masz kompostu, wypróbuj kompostowanie na gorąco metodą Berkeley, dzięki której otrzymasz go w 18 dni!

4. Kompost możesz pozyskać nawet nie mając ogródka lub mieszkając w bloku – wystarczy użyć pojemnika bokashi.

5. Zamiast specjalnie nawozić ogród zasadź wieloletnie rośliny wiążące azot z powietrza – ich regularne przycinanie naturalnie nawozi glebę, np. karagana syberyjska, koniczyna, etc.

6. Kwiecień to miesiąc trawnika: przygotuj podlewanie kropelkowe koniecznie z pozyskanej deszczówki i zasiejj między trawę białą koniczynę (dostarczy ziemi azot i będzie naturalnym nawozem, w czasie suszy poradzi sobie lepiej niż trawa zachowując kolor, a latem zakwitnie).

7. Przygotowując zagony z warzywami zwróć uwagę na allelopatię (wzajemne oddziaływanie na siebie roślin) oraz kalendarz biodynamiczny lub kalendarz księżycowy siewów.

I pamiętaj, że „wszystkie problemy tego świata można rozwiązać w ogrodzie”.
Geoff Lawton (edukator permakulturowy)

Daria i Maciej

A jeśli masz pytania lub chciałbyś dopytać  o szczegóły jesteśmy tutaj: permakultura.maliniec@gmail.com oraz na Facebooku: Permakultura Maliniec – dzikie Dzieci dzika Natura dzikie Wszystko

* Prognoza FAO wydana w grudniu 2014 r. „jeśli bieżące tempo degradacji gleb nie zostanie zatrzymane, to w przeciągu 60 lat na świecie zniknie uprawna warstwa gleby, zdolnej do wydawania plonów.

Czytaj także artykuły z tego cyklu ze stycznia, lutego, marca.

 

1 komentarz

  1. Zachęcamy do zaprzyjaźnienia się z dżdżownicami ;)

Dodaj komentarz