Zakup czy wynajem w Poznaniu – co się bardziej opłaca?


Ponad połowa mieszkań w aglomeracji poznańskiej jest własnością osób prywatnych, a co trzecie to mieszkanie spółdzielcze – wynika z danych poznańskiego ratusza. Mieszkania wynajmowane to niewielki ułamek wszystkich nieruchomości. Z czego to wynika?

Red Park Poznań

Według najnowszych danych (sierpień 2015), średnie ceny wynajmu w Poznaniu wynosiły 1035 zł za mieszkania do 38 mkw., 1455 zł za lokale 38-60 mkw., oraz 2023 zł za nieruchomość od 60 do 90 mkw. To daje średnią w wysokości 1504 zł.

Zdaniem Romy Peczyńskiej, marketing managera poznańskiego osiedla Red Park, na rynku deweloperskim w Poznaniu można zauważyć rosnącą świadomość klientów.
– Zakładając, że miesięczny koszt wynajmu to 1,5 tys. zł, przez rok płacimy 18 tys. zł na „cudzy rachunek”. Po pięciu latach jest to już 90 tys. zł, a po 10 latach 180 tys. zł. To sprawia, że wiele osób woli spłacać raty kredytu, niż finansować komuś mieszkanie –
mówi ekspert.

Ekspert zauważa, że mieszkańcy Poznania mają silną potrzebę posiadania własnej nieruchomości. To całkowicie inaczej niż na przykład w Szwajcarii, gdzie wynajmujący stanowią ponad połowę społeczeństwa. – U nas mieszkania są jednak zdecydowanie tańsze, dlatego chętniej się na nie decydujemy – dodaje. Jak na tym tle prezentują się koszty kredytu?

Kredyt idealny

Decydując się na pomoc banku, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Dwa podstawowe to oprocentowanie i wysokość marży. Do całkowitego kosztu kredytu często dolicza się również ubezpieczenia. Na jakie warunki może liczyć trzyosobowa rodzina (2+1), która zamierza kupić mieszkanie za 350 tys. zł na rynku pierwotnym?

Według Rankingu kredytów hipotecznych serwisu Money.pl, przy obecnie obowiązującym 10% wkładzie własnym (w tym przypadku 35 tys. zł), kredytobiorca może liczyć na ofertę z prowizją od 0% do nawet 5% i z marżą od 1,55% do 3,6%. W rezultacie – w zależności od propozycji banku – miesięczna rata 30-letniego kredytu wynosi od 1370 zł do 1820 zł.

Z decyzją o zakupie mieszkania warto się pospieszyć. Od stycznia zakup na kredyt będzie możliwy po wpłaceniu zwiększonego, 15-procentowego wkładu własnego, a od 2017 roku wzrośnie do 20%. – Raty będą mniejsze, ale trudniej będzie „uzbierać” na obowiązkową wpłatę, która w przypadku mieszkania za 350 tys. zł wyniesie 70 tys. zł.

Wysoka jakość rośnie w siłę

Przeglądając oferty mieszkaniowe warto zwracać uwagę na szczegóły, między innymi na to, czy mieszkanie obejmuje dopłata Mieszkanie dla Młodych.

– Osobom, które spełniają określone kryteria, rządowy program pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na wymaganym wkładzie własnym. W tym przypadku również nie warto zwlekać – w 2015 roku pula pieniędzy jest ograniczona do 715 mln zł – mówi Natalia Rajewska-Wojciak, dyrektor sprzedaży na osiedlu Red Park.

Wyróżnikiem może być również oferta mieszkania z wykończeniem pod klucz. Takie lokale cieszą się rosnącą popularnością – według danych Red Parku stanowią 40% wszystkich sprzedanych mieszkań II etapu inwestycji. Na podstawie zebranych informacji architekt współpracujący z deweloperem przedstawia propozycje wykończenia – rodzaje podłóg, glazury, terakoty, drzwi wewnętrznych, pomalowania ścian oraz wyposażenia łazienek w armaturę.

To bardzo wygodne i oszczędne rozwiązanie, dzięki któremu oszczędzamy czas i pieniądze, a przy okazji otrzymujemy materiały wysokiej jakości, które służą przez lata – mówi Roma Peczyńska.

Osiedle Red Park

Kompleksowe osiedle na poznańskim Dębcu. Inwestycja jest podzielona na cztery etapy. W pierwszym powstało 130 mieszkań o różnej powierzchni, najbardziej atrakcyjne dla klientów były lokale na 13-tym piętrze. W styczniu 2015 roku rozpoczęła się budowa drugiego etapu, w którym zaplanowano 135 mieszkań, o powierzchniach od 34,54 mkw. do 97,65 mkw. Znajdą się tu zarówno funkcjonalne kawalerki, jak i większe mieszkania dwu-, trzypokojowe, dostępne również w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych. Każde z nich będzie posiadało własny balkon, taras lub ogródek dla lokali parterowych. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji parking podziemny, wspólne patia oraz place zabaw. Teren będzie monitorowany i chroniony całodobowo.

Anita Nowak

Dodaj komentarz