Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Poznaniu otrzymał dwie wagi do pomiaru pojazdów


O dwie nowoczesne wagi do pomiaru pojazdów wzbogacił się Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w Poznaniu. Sprzęt zakupił powiat poznański.

przekazanie wag 022

Zdaniem Jana Grabowskiego, starosty poznańskiego, wagi są niezbędne, aby można było kontrolować kierowców przeciążonych samochodów. Z kolei zbyt ciężki sprzęt powoduje degradację dróg, na których powstają koleiny i dziury. Niesie to ze sobą nie tylko koszty naprawy, ale i niebezpieczeństwo.

Przekazywane wagi przenośne typu SAW 10C/II wraz z komputerem służyć będą jeszcze większej poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego, tym samym ograniczając jednocześnie degradację nawierzchni jezdni na terenie powiatu poznańskiego. Z kolei służby WITD mogą skutecznie i szybko eliminować z ruchu przeciążone pojazdy. Zyskają także uczciwi przewoźnicy, którzy w tej chwili nie mają szans z nieuczciwą konkurencją.

Inspekcja jako jedyna instytucja zajmująca się ważeniem pojazdów, a tym samym ograniczająca niebezpieczeństwo wynikające z poruszania się po drogach powiatu poznańskiego pojazdów przekraczających dopuszczalne obciążenie na oś (na drogach powiatowych jest to 8 ton), musi posiadać odpowiednie narzędzia do pracy. Jednym z podstawowych działań inspektorów WITD jest prowadzenie systematycznych i zintensyfikowanych kontroli mas i nacisków osi pojazdów ciężarowych w wyznaczonych punktach, wyposażonych w wagi stacjonarne lub przystosowanych do pomiarów wagami przenośnymi oraz udział w akcjach kontroli technicznej pojazdów i ich parametrów.

Przekazanie wag przenośnych jest doskonałym przykładem współpracy pomiędzy Powiatem Poznańskim a WITD w celu poprawy nie tylko samej jakości i poziomu pracy inspektorów, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i porządku na drogach powiatowych, w szczególności zwalczaniu przestępstw i wykroczeń drogowych.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku powiat przekazał w użyczenie 10 nowoczesnych laptopów wraz z 5 urządzeniami wielofunkcyjnymi (drukarka, faks, ksero i skaner).

Wartość sprzętu (wag wraz z komputerem), który na podstawie umowy zostaje przekazany dla Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu wynosi 68.424,90 zł brutto.

Sprzęt – WAGI PRZENOŚNE typu SAW 10C/II wraz z komputerem – ogólna charakterystyka

– niski profil, mały ciężar

– wysoka odporność na czynniki zewnętrzne

– sprzęt jest certyfikowany i legalizowany

– możliwość łączenia wag poprzez multiplekser lub bluetooth, w celu stworzenia mobilnej stacji ważenia.

– oprogramowanie dla PC umożliwiające szybką weryfikację nacisków poszczególnych kół na jezdnię

– wydruk z protokołu ważenia

– oprogramowanie dla PC umożliwiające szybką weryfikację nacisków poszczególnych kół na jezdnię.

Katarzyna Wozińska-Gracz

Fot. Klementyna Witczak

 

Dodaj komentarz