Duże zmiany w kursowaniu tramwajów


Spore zmiany czekają latem pasażerów komunikacji tramwajowej w Poznaniu. I to nie tylko z powodu rozpoczynających się w szkołach dwumiesięcznych wakacji, ale przede wszystkim remontów torów i sieci trakcyjnej na kilku trasach.

Pisaliśmy ostatnio o pracach torowych na ul. Warszawskiej  – na przejeździe z ul. Krańcową (już zakończonych – więcej czytaj tutaj-kliknij) , a także o remontach torów i pracach konserwacyjnych stacji prostownikowych, które spowodują wyłączenie z ruchu tramwajów tras na Winiarach i Winogradach (czytaj tutaj kliknij). Prace te prowadzone będą do 23 czerwca. Po nich zacznie się największy w tym roku remont torów, rozjazdów i sieci trakcyjnej  w ul. Królowej Jadwigi (między ul. Półwiejską a Drogą Dębińską), modernizacja torowiska na moście Królowej Jadwigi, a także na ul. Strzeleckiej. Ponadto przebudowane zostaną przystanki tramwajowe, wzbogacone o elektroniczne tablice informacyjne. Utworzony zostanie również kolejny przystanek typu wiedeńskiego na ul. Górna Wilda w sąsiedztwie ul. Różanej.

Jak poinformował Adam Majchrzycki, zastępca dyrektora technicznego ds. infrastruktury poznańskiego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu, prace w tych miejscach są niezbędne. Ostatni tak duży remont torów przeprowadzony był na ul. Królowej Jadwigi w latach 80-tych, a na pobliskim moście nad Wartą w latach 90-tych.

Natomiast Henryk Spychalski, zastępca dyrektora Zarządu transportu Miejskiego w Poznaniu dodał, że prace na tym ważnym dla komunikacji miejskiej odcinku, wykonywane będą w wakacje, tak by remonty były jak najmniej dokuczliwe dla pasażerów; w miarę możliwości w jednym terminie. Jednocześnie zatem, podczas koniecznych robót torowych  na moście i w ulicy Królowej Jadwigi, wykonane będą prace także na ul. Górna Wilda (budowa przystanku wiedeńskiego przy ul. Różanej)  oraz na ul. Strzeleckiej.

Na tegoroczne remonty torowisk i sieci trakcyjnej, a także odnowienie infrastruktury komunikacyjnej, w tym przystanków, miasto przeznaczyło 24 mln złotych. To już jest kolejny rok, kiedy w Poznaniu przeznacza się niemałe środki na ten cel. Wszystko dla zachowania bezpieczeństwa i podniesienia komfortu podróży.

W ostatnich dwóch latach – w letnie wakacje – takim znacznym czynnościom modernizacyjnym poddana została trasa Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. W tym roku – w styczniu – popularna „Pestka” obchodziła jubileusz 20-lecia, a trasa nadal należy do najnowocześniejszych tras  tramwajowych w Polsce i cieszy się dużym powodzeniem wśród pasażerów. Tramwaje jeżdżą tam z dużą prędkością, bo 70 km na godzinę, podczas gdy na innych trasach przejazd ten jest od 40-50km na godz., a na zatłoczonych ulicach lub starych torowiskach jeszcze wolniejszy.

Po zakończeniu prac torowo-sieciowych na ul. Królowej Jadwigi, również tam tramwaje przyśpieszą. Ponadto, po wakacjach letnich, wygodnie będzie się do nich wsiadać z przebudowanych przystanków.

Zanim to jednak nastąpi już od 24 czerwca pasażerów czekają duże zmiany w kursowaniu tramwajów. Trasy zmienią tramwaje pięciu linii (2, 7, 9, 15 i 20); kolejne pięć  nie wyjedzie na trasy (3, 6, 12, 18 i 19); natomiast dwie linie: 13 i 16 kursować będą częściej.

Czytaj także:

Winiary i Winogrady bez tramwajów

Miłostowo tydzień bez tramwajów

Zmiany tras tramwajów:

Linia 2: z Ogrodów na Dębiec (i z powrotem) pojedzie przez ul. Towarową i Wierzbięcice.

Linia 7: zamiast na Zawady pojedzie do Miłostowa (w miejsce zawieszonej linii 6 – na czas remontu torów w ul. Królowej Jadwigi).

Linia 9: tak samo, jak tramwaje linii 2, pojedzie zastępczą trasą – ul. Towarową i Wierzbięcice.

Linia 15: zamiast górą – przez Kaponierę i most Teatralny – od „Bałtyku” pojedzie w kierunku Dworca Zachodniego, a stamtąd trasą PST na Piątkowo. Powrót w stronę Budziszyńskiej i  Junikowa będzie również odbywał się wydłużoną trasą „Pestki”  z przejazdem przez Dworzec Zachodni.

Linia 20: trasa z i do Piątkowa zostanie skrócona do al. Marcinkowskiego (tramwaje nie pojadą przez rondo Rataje i most Św. Rocha).

Kursować będą autobusy linii: T-6 (za tramwaje linii 6) na trasie: Dworzec Zachodni – Matyi- Królowej Jadwigi – Rondo Rataje – Królowej Jadwigi – Matyi – Dworzec Zachodni. W dni robocze, w godzinach komunikacyjnego szczytu autobusy kursować będą co 5 minut.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Świątek

 

 

Dodaj komentarz