Przechowywanie kołder i poduszek puchowych – wszystko co musisz wiedzieć


Komfort snu w dużej mierze zależy od dopasowanej do naszych potrzeb pościeli. Żeby zachować kołdry i poduszki w idealnym stanie, należy je nie tylko regularnie prać i wietrzyć, istotne są również warunki, w jakich je magazynujemy, gdy są nieużywane. Sposób przechowywania zależy od rodzaju wypełnienia. Jakie zatem są możliwości składowania kołder i poduszek z puchu?

Dlaczego warto dobrze przechowywać pościel z puchu?

Często przechowujemy kołdry i poduszki w miejscach i warunkach, które mogą wpłynąć nie tylko na ich walory użytkowe, ale także doprowadzić do częściowej utraty ich właściwości cieplnych. Wypełnienie z puchu należy do bardzo delikatnych i lekkich, cechuje się doskonałą sprężystością, dlatego też to puch gęsi uznawany jest za jedno z najlepszych wypełnień. Z drugiej strony – ze względu na swoją delikatność – nieprawidłowy sposób przechowywania kołdry z puchu może doprowadzić do tego, że wsad nadmiernie się zbije i straci swoją sprężystość.

Jak przechowywać kołdry i poduszki puchowe – praktyczne porady 

Nigdy nie roluj kołdry puchowej

Skręcanie wałków z kołdry z naturalnym wypełnieniem może grozić powstaniem trwałego odkształcenia. Z tego względu kołdry najlepiej przechowywać w pokrowcach, które są odpowiednio obszerne w stosunku do objętości całego produktu.

Przechowuj kołdry puchowe w specjalnych pokrowcach

Do przechowywania kołder i poduszek służą specjalne pokrywce z suwakiem, w które najczęściej pakowane są nowe komplety. Należy więc pamiętać, aby nie wyrzucać ich zaraz po rozpakowaniu kołdry. Jeżeli kupujemy kołdrę do renomowanego producenta, na przykład kołdrę puchową marki Paradies, możemy mieć pewność, że pokrowce są doskonale dopasowane do jej rozmiaru, dzięki czemu nie ma możliwości, aby kołdra zmieniła swój pierwotny kształt. Do przechowywania kołder i poduszek z puchu sprawdzą się także specjalne pokrowce wykonane z materiałów syntetycznych, które doskonale chronią przed kurzem i zabrudzeniami.

Wybierz kołdrę puchową z oferty sklepu Słodkie Sny.

Włóż do pokrowca na kołdrę torebeczkę z pochłaniaczem wilgoci 

Dobrze jest do pokrowca na kołdrę włożyć torebkę (lub kilka małych) z pochłaniaczem wilgoci. Pochłaniacze te skutecznie zapobiegają powstawaniu wilgoci w trakcie przechowywania.

Nie wkładaj kołder i poduszek puchowych do worków próżniowych 

Wydawałoby się, że z punktu widzenia zajmowanej objętości takie rozwiązanie jest najlepsze. Nic bardziej mylnego. Kołdry z naturalnym wsadem w workach próżniowych stracą swoją sprężystość, a wypełnienie nie będzie już tak puszyste.

Nie przygniataj zapakowanych kołder z puchu

Zapakowane w pokrowiec kołdry nie powinno się niczym przygniatać ani przyciskać ciężkimi materiałami. Na skutek długotrwałego przechowywania w taki sposób kołdra może się odkształcić.

Decyzja o sposobie przechowywania pościeli powinna być częściowo uzależniona od naszych możliwości. Jeżeli posiadamy łóżko z pojemnikiem na pościel, problem sam się rozwiązuje. Wielu producentów łóżek przewidziało taki element w konstrukcji mebla. Jeśli natomiast łóżko ma pod sobą wolną przestrzeń – możemy dokupić oddzielnie dopasowany pojemnik na pościel. Gdy nie mamy możliwości przechowywania pościeli pod łóżkiem, najlepiej będzie ją schować do szafy lub garderoby. Kołdra najlepsze miejsce będzie miała obok ręczników.

Więcej cennych porad na temat przechowywania tekstyliów znajdziesz w artykule Jak przechowywać pościel i kołdrę na blogu słodkiesny.pl .

Jak dbać o tekstylia z puchu?

W przypadku naturalnych wypełnień, do których bez wątpienia zalicza się puch czy pierze, bardzo ważna jest regularna konserwacja. Kołdry i poduszki puchowe nie powinny być od razu chowane, ponieważ przechowywanie ich w szufladzie bądź szafie, gdzie z reguły panuje ograniczony dostęp powietrza, może powodować rozwój bakterii i grzybów. Nie zapominajmy więc o tym, aby pościel i poduszki zaraz przed schowaniem wywietrzyć. Nawet jeżeli pościel leży nieużywana, powinniśmy tę czynność regularnie powtarzać. Na wietrzenie pościeli najlepiej wybrać słoneczny i suchy dzień.

Chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo wietrzyć pościel? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Jak wietrzyć pościel i kołdrę na blogu słodkiesny.pl .

1 komentarz

  1. Adam P. pisze:

    Ogólnie to nie miałem pojęcia, że tekstylia z puchu wymaga takiego dbania. Chyba faktycznie będę musiał więcej poczytać na ten temat. Przy okazji: znacie jakieś strony z tekstyliami, bo do tej pory kupowałem tutaj https://agmar-tekstylia.pl/ i szukam innych stron z których też bym mógł kupować prześcieradła i poduszki :).

Dodaj komentarz