Protonoterapia inwestycją w zdrowie i naukę


W Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich na poznańskim Starym Rynku odbyło się spotkanie podsumowujące stan realizacji projektu INPRONKO zatytułowane „Walczymy z rakiem. Protonoterapia inwestycją w zdrowie i naukę”.

W wydarzeniu wzięli także udział m.in. Tadeusz Dziuba, poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Zintegrowanego Wielodyscyplinarnego Systemu Profilaktyki, Diagnostyki i Leczenia Chorób Nowotworowych w Polsce Zachodniej INPRONKO, prof. Julian Malicki – dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii i jednocześnie koordynator projektu INPRONKO oraz prof. Rafał Dziadziuszko – konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej i Barbara Ulatowska – prezes Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią.

– Protonoterapia to usługi medyczne najwyższej klasy światowej. Metoda ta jest obecnie popularna w Stanach Zjednoczonych właśnie dlatego, że jest tak delikatna dla pacjenta. Stworzenie ośrodka w Poznaniu będzie korzyścią zarówno dla pacjentów, jak i przysłuży się rozwojowi polskiej nauki – mówił marszałek Marek Woźniak podpisując list intencyjny w tej sprawie w maju 2014 roku.

Jak podaje Wielkopolskie Centrum Onkologii, w Polsce, do 2025 roku, liczba pacjentów leczonych na nowotwory złośliwe wzrośnie o blisko 30% (w stosunku do roku 2014). Stąd potrzeba zdecydowanych działań zmierzających do poprawy dostępności do innowacyjnego i efektywnego leczenia. Jedną z takich terapii o wysokiej skuteczności i łagodnym przebiegu dla pacjenta jest protonoterapia – wysoce zaawansowana forma radioterapii, wykorzystująca leczenie protonami.

Projekt INPRONKO zrzesza konsorcjum 19 instytucji: uniwersytetów, ośrodków onkologicznych z 5 województw Polski Zachodniej oraz samorządów, a jego partnerem jest Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

Zdjęcie Hieronim Dymalski

 

Dodaj komentarz