Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla!


Laureatką literackiego Nobla 2018, przyznanego wraz z tegoroczną nagrodą, została polska pisarka Olga Tokarczuk – ogłosiła dzisiaj Akademia Szwedzka. Autorkę uhonorowano za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”. Polecamy filmowy komentarz prof. Przemysława Czaplińskiego z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM:

oraz słowny prof. Piotra Śliwińskiego z tegoż samego wydziału:

– W Poznaniu i na UAM Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk wywołać może  jedynie radość. Pisarka od lat wyjątkowo często gości i na uniwersytecie, i w mieście. Już w latach 90. spotykała się ze studentami polonistyki, prowadziła z nimi dyskusje, opowiadała o swoich książkach, dzieliła się uwagami o pisaniu. Była wielokrotnie w Zamku, na Czwartkach Literackich, także w innych miejscach.
Dostała Nobla za umiejętność wychwytywania i prezentowania nastrojów, ważnych nie tylko dla nas, żyjących w Polsce i mówiących po polsku, ale i w świecie, za chęć i talent do komunikowania się z ludźmi, podobnie jak ona sama, wrażliwymi na przemoc, niesprawiedliwość, obojętność, ale
i na fascynującą inność.

Głosi świat otwarty i ludzką wolność, sama będąc osobą otwartą, uważną, przystępną. To bardzo sympatyczna Noblistka. A przy okazji otrzymaliśmy jeszcze jeden dowód na to, że naszą  specjalnością w świecie jest literatura, sztuka, humanistyka. Nic nie  zmieniło się pod tym względem od stulecia – niestety i na szczęście – podsumowuje prof. Śliwiński.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz