Niezwykły tydzień edukacyjny w SP 58 w Poznaniu


Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu mają za sobą niezwykły edukacyjny tydzień, a wszystko dzięki realizowanemu w szkole projektowi „Innowacyjna szkoła – innowacyjny nauczyciel” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój operowanego przez FRSE.

Od listopada 2016 roku w szkole na poznańskiej Ławicy realizowany jest projekt „Innowacyjna szkoła – innowacyjny nauczyciel”, w którym szczególnie aktywna jest grupa 12 nauczycieli. – Nasi nauczyciele mają już za sobą międzynarodowe wyjazdy do ośrodków edukacyjnych z różnych stron Europy, w których podnieśli swoje kompetencje językowe w zakresie języka angielskiego, hiszpańskiego i francuskiego. Jednocześnie poszerzyli swoje horyzonty i dzięki temu w tym tygodniu będą kształtować świadomość międzykulturową uczniów, dzielić się wiedzą na temat odwiedzonych państw, prowadzić warsztaty tematyczne, a wszystko przy wykorzystaniu różnych metod edukacyjnych – mów dyrektor Szkoły Podstawowej nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu, Anna Szyfter.

W poniedziałek uczniowie klasy siódmej pod wodzą nauczycielki Małgorzaty Fischer zaprosili społeczność szkolną na prezentację, podczas której bliżej poznała Hiszpanię, Francję, Anglię, Irlandię i Maltę. – Nasi starsi koledzy i koleżanki w ciekawy sposób zaprezentowali nam atrakcje turystyczne tych krajów, zwyczaje, narodowe potrawy, tańce oraz muzykę – mówi czwartoklasista, Wojtek.

Dzień później wszyscy uczniowie brali udział w grze dydaktycznej Power – Tour. Młodsi wypełniali karty pracy na podstawie informacji umieszczonych na gazetkach tematycznych o Hiszpanii, Francji, Anglii, Irlandii i Malcie. Starsi uczniowie skanowali kody umieszczone na gazetkach i odpowiadali na pytania na swoich telefonach komórkowych.

Środa była dniem kultury poznanych krajów. Na zajęciach z nauczycielami młodsi uczniowie wykonali z plasteliny potrawy charakterystyczne dla Francji, Hiszpanii, Malty, Irlandii i Anglii, a starsi komponowali przepisy na te potrawy na podstawie składników podanych w różnych językach. Natomiast podczas przerw dzieci, przebrane w tradycyjne stroje tańczyły na boisku szkolnym makarenę, walc angielski, kankana, tańce angielski i najnowsze układy taneczne z dyskotek na Malcie. Ponadto uczniowie klasy VI C przedstawili hiszpańską korridę, w którą włączyło się wiele dzieci.

Czwartek był dniem sportu, a uczniowie rozegrali mecz na boisku szkolnym, które na ten dzień zmieniło się w słynny stadion piłkarki Camp Nou w Barcelonie. – Uczniowie cały tydzień przygotowywali się do El Clásico, czyli Derbi Español z udziałem Realu Madryt i gospodarzy z FCB. Chłopcy mieli stroje słynnych drużyn, a atmosferę podgrzewała publiczność w koszulkach ulubionych piłkarzy m.in. Cristiano Ronaldo, Lionela Messiego czy Jerzego Dudka, który przez kilka lat był rezerwowym bramkarzem Królewskich – mówi nauczycielka Dagmara Śliwińska, która przygotowała wydarzenie z uczniami.

Szkoły Podstawowej nr 58 im. Jerzego Kukuczki znana jest w Polsce ze znakomitej realizacji programów Mistrzowie Kodowania, Szkoła z klasą 2.O czy Pilotażu Programowania MEN. Więc nowinki technologiczne pojawiły się również podczas tego niezwykłego tygodnia. Uczniowie klas IV-VII wzięli udział w multimedialnym sprawdzianie wiedzy na temat krajów: Anglia, Hiszpania, Francja, Malta i Irlandia. – Zespół nauczycieli przygotował test na platformie KAHOOT. Wykorzystując telefony i tablety z dostępem do internetu uczniowie zaznaczali odpowiedzi na pytania związane z poznanymi krajami. Emocje udzielały się wszystkim, każdy chciał zwyciężyć – opowiada nauczycielka informatyki i matematyki, Anna Cieślarczyk.

W piątek uczniowie z klas I-III sprawdzali swoją wiedzę na temat Anglii, Hiszpanii, Francji, Malty i Irlandii poprzez własnoręcznie przygotowane gry planszowe. – Mogliśmy poszerzyć i ocenić swoją wiedzę dotycząca poznanych krajów, ale najważniejsza była dobra zabawa – mówi trzecioklasistka, Marysia.

Przez cały tydzień 14-18 maja 2018 roku uczniom towarzyszył wielojęzyczny ludzik. Z niego można było uzyskać wiedzę na temat nazw część ciała, części garderoby i kolorów w języku francuskim, hiszpańskim, irlandzkim i francuskim. – Uczniowie chętnie odwiedzali naszego papierowego przyjaciela i zdobywali wiedzę – mówi wicedyrektor szkoły, Ewa Prajwowska. Ponadto na szkolnych korytarzach powstało wiele tematycznych gazetek o krajach, które odwiedzili nauczyciele.

Przypomnijmy, że placówka realizując projekt współpracuje z innymi ośrodkami edukacyjnymi z Europy m.in.: Anglo Continental (Zjednoczone Królestwo), Centre of English Studies (Irlandia), Executive Training Institute (Malta), IH Barcelona, don Quijote Barcelona i Enforex (Hiszpania), Accord Ecole de Langues (Francja). Projekt będzie realizowany do połowy czerwca 2018 roku, a jego wartość to ponad 130 tys. zł.

Dodaj komentarz