Na co chcesz wydać miejskie pieniądze? Zagłosuj!


Od soboty można oddawać głosy na projekty zgłoszone przez mieszkańców w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Głosować można do 10 października br.

 

Projekty, które uzyskają największą liczbę głosów, a ich wartość nie przekroczy łącznie 10 milionów zł, zostaną wpisane do projektu przyszłorocznego budżetu.
Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Poznania, który figuruje w spisie wyborców do Rady Miasta Poznania i posiada czynne prawo wyborcze do Rady Miasta Poznania.

W godzinach od 10 do 18 na ul. Półwiejskiej (przy Starym Marychu), na Starym Rynku (przy Ratuszu) oraz na ul. 27 Grudnia będą stały niebieskie namioty – punkty do głosowania.

Dodatkowo w weekendy na poznańskie ulice wyjazdą czerwone zabytkowe autobusy:
w niedzielę, 30 września w godz. 10-18 na Malcie przy Torze Regatowym, a także w godz. 10-14 na os. Stefana Batorego przy Tesco, ul. Opińskiego i w godz. 14-18 na Piątkowie przy Galerii Pestka.
w sobotę, 6 października w godz. 10-14 na Rynku Łazarskim oraz przy Hali Widowiskowo-Sportowej Arena oraz w godz. 14-18 na Rynku Jeżyckim, przy ul. Prusa a także na pętli tramwajowej na Ogrodach przy ul. Szpitalnej.
w niedzielę, 7 października w godz. 10-18 przy Centrum Handlowym M1, ul. Szwajcarska a także w godz. 10-14 na Winogradach przy Kaufland, Al. Solidarności oraz w godz. 14-18 na Wilczaku przy Tesco, ul. Serbska.

Głosować będzie też można w punktach informacyjnych Urzędu Miasta Poznania:
Plac Kolegiacki 17
ul. Matejki 50
ul. Gronowa 20 w Wydziale Komunikacji
ul. Libelta 16/20
ul. 3 Maja 46
ul. Słowackiego 22
os. Bohaterów II Wojny Światowej 35A
ul. Czarnieckiego 5

Sposoby oddania głosu:
wrzucenie karty do urny, po uprzednim okazaniu dokumentu tożsamości oraz wpisaniu na karcie do głosowania imienia, nazwiska oraz numeru pesel
wysłanie drogą mailową wypełnionej karty do głosowania wraz z podaniem imienia, nazwiska oraz numeru pesel – należy ją przesłać na adres: budzet2013@um.poznan.pl

Opisy projektów – na podstawie informacji zawartych w formularzach pomysłodawców:
1. Dostosowanie dwóch mieszkań komunalnych dla osób niepełnosprawnych – projekt pilotażowy/ koszt: 91 000
Głównym założeniem programu jest przekonanie, że „miasto know-how” szczyci się profesjonalizmem i skutecznością nie tylko w podejmowaniu nowych inwestycji, ale także w zapewnieniu maksymalnego komfortu życia wszystkim mieszkańcom. Ponadto projekt opiera się na założeniu, że osoby niepełnosprawne, o ile stworzy się im odpowiednie warunki mieszkaniowe i zapewni minimalne niezbędne wsparcie są w stanie prowadzić samodzielne życie.

2. Rozbudowa Hospicjum Palium / koszt: 1 500 000
Rozbudowa Hospicjum Palium rozpoczyna się w 2012 roku, którego inwestorem rozbudowy jest Uniwersytet Medyczny. Na przyjęcie pierwszych pacjentów na nowo powstający oddział brakuje jeszcze około 1, 5 mln zł, które byłby przeznaczone na wyposażenie. Rozbudowa będzie nadbudową nad istniejącą częścią Hospicjum, połączona tunelem z istniejącym oddziałem i windą towarowo-osobową.

3. Ławki na placu Wolności / koszt: 5 000

Zakup i usadowienie min. 10 szt. ławek w obrębie płyty placu Wolności. Obecnie na placu Wolności jest tylko 6 ławek, które zawsze są w użyciu. Przechodnie, turyści i mieszkańcy nie mogą skorzystać z relaksu na płycie placu Wolności. W szczególności teraz, gdy uruchomiona została fontanna widać deficyt w tej sferze.

4. Ulice dla wszystkich – projekt weekendowego zamykania ulic dla ruchu samochodowego /koszt: 72 000
Projekt, który ma na celu ożywienie zapomnianych i na co dzień nieuczęszczanych przez mieszkańców części miasta. Pomysł polega na zamykaniu poszczególnych odcinków ulic, zmieniając je na weekend w deptaki tętniące życiem. W przedsięwzięciu biorą udział lokalne przedsiębiorstwa oraz artyści, prowadzone są gry dla dzieci czy zajęcia jogi. Przestrzeń publiczna wcześniej wymarła i zajęta przez samochody, staje się miejscem, w którym warto spędzić czas wolny.

5. Muzeum Enigmy w Poznaniu – stała ekspozycja w CK Zamek / koszt: 500 000
Miasto nie promuje w należyty sposób swojego największego sukcesu w historii, znanego nie tylko w Polsce, ale i na świecie, jakim było złamanie kodów maszyny szyfrującej ENIGMA. To rzecz, z której z całą pewnością możemy być dumni, którą można promować za granicą, bo zostanie ona zrozumiana przez w obcokrajowców. Muzeum miałoby mieścić się w CK Zamek w ciemnej piwnicy, z małymi okienkami, wnętrze musi być ciemne, tajemnicze, trudno dostępne, bo taka jest właśnie kryptologia, szpiegostwo, walka wywiadów i tak wyglądała praca kryptologów, którzy łamali szyfry w Zamku.

6. „Żeby inne miasta zieleniały z zazdrości” – projekt partnerstwa na rzecz nowych nasadzeń w centrum miasta / koszt: 300 000
Projekt wzorowany jest na akcji realizowanej w Nowym Jorku, której celem jest posadzenie miliona drzew w pięciu dzielnicach Nowego Jorku w ciągu dekady. Kierując się nowojorskim przykładem, założony cel projektu miałby zostać zrealizowany na drodze szeroko zakrojonej akcji, w której uczestniczyłoby miasto, przedsiębiorcy i mieszkańcy. Zyskiem dla miasta byłaby większa liczba posadzonych drzew (dzięki pozyskanym środkom prywatnym). Zyskiem dla przedsiębiorców byłaby korzyść płynąca z reklamy wynikającej z udział w szczytnej akcji. W akcję mógłby się włączyć każdy mieszkaniec, dostając możliwość zasadzenia własnego drzewa.

7. Ścieżki biegowe i nordic walking dla mieszkańców Poznania (tereny wokół Jeziora Maltańskiego, Łęgi Dębińskie, Cytadela, koryto Warty (zachodnie), koryto Warty (wschodnie) / koszt: 2 400 000
Projekt zakłada wytyczenie ścieżek biegowych oraz w koniecznych miejscach stworzenia przyjaznej biegaczom oraz uprawiającym nordic walking nawierzchni opartej na technologii nieasfaltowej, korzystnej dla stawów. Nowe ścieżki mają za zadanie chronić przed mikrourazami, nie obciążać stawów oraz zachęcać do uprawiania sportu. Jednym z licznych przykładów takich realizacji w Europie Zachodniej jest słynna ścieżka biegowa na wyspie św. Małgorzaty w Budapeszcie.

8. Budowa skateparku na Winiarach / koszt: 371 000
Projekt zakłada wybudowanie skateparku z urządzeniami przeznaczonymi dla miłośników jazdy na deskorolkach, rolkach oraz BMX-ach o wymiarach około 45 m długości i 15 m szerokości, ze specjalną cichą nawierzchnią. Wykonanie chodników i oświetlenie oraz nasadzenie drzew.

9. Rodzinny plac zabaw na Malcie / koszt: 1 870 000
Promocja aktywności fizycznej, integracja międzypokoleniowa, integracja osób niepełnosprawnych oraz edukacja ekologiczna mieszkańców Poznania. Aktywne wykorzystanie urządzeń zabawowych zarówno przez dzieci jak i rodziców i dziadków pozwoli na realną integrację rodziny oraz wyzwoli ducha zdrowej rywalizacji, co będzie kolejnym celem projektu. Poza tym w miejscu planowanej inwestycji pojawią się urządzenia oraz informację zwracające uwagę na wagę problemów ekologii we współczesnych miastach.

10. Wartostrada – poznański ciąg pieszo-rowerowy nad Wartą / koszt: 1 730 000
Wykorzystanie budowli przeciwpowodziowych oraz przestrzeni w międzywału rzeki Warty, bezkolizyjność przejazdu w stosunku do ruchu drogowego, bliskość rzeki, umożliwienie odkrywania dla szerszego społeczeństwa terenów dotychczas mało znanych, odciążenie rekreacyjne Malty, połączenie z obecnymi terenami rekreacyjnymi oraz relatywnie niskie budowy koszty poszczególnych odcinków.

11. Poznań – NaprawmyTo! – monitorowanie stanu przestrzeni publicznej na platformie internetowej / koszt: 200 000
Projekt ma wykorzystywać portal poznan.naprawmyto.pl, przy współpracy niektórych instytucji miejskich. Dzięki portalowi mieszkańcy Poznania będą mieli do dyspozycji, uniwersalne narzędzie do monitorowania przestrzeni publicznej, natomiast instytucje administrujące przestrzenią publiczną, zyskają niezwykle precyzyjne źródło informacji na temat obecnych w mieście usterek. Wykorzystanie portalu poznan.naprawmyto.pl umożliwia uzupełnienie istniejących środków wymiany informacji, pomiędzy władzami miasta oraz mieszkańcami na sprawdzonych już podczas pilotażu zasadach.

12. „Tu się wszystko zaczęło” – ekspozycja i prezentacja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu / koszt: 5 000 000
Główne działania to: zaprojektowanie i wykonanie ekspozycji palatium Mieszka I i kaplicy Dobrawy w bezpośrednim sąsiedztwie i w powiązaniu z kościołem Panny Marii in Summo. Remont i konserwacja kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo. Ostrów Tumski jest miejscem o szczególnym znaczeniu nie tylko dla Poznania, ale i dla całego kraju. To kolebka państwowości polskiej o randze nieustępującej znaczenia Wawelu.

13. Masowy spływ kajakowy nad Wartą / koszt: 9 900
Kajakowa Masa Krytyczna jest jednodniowym spływem kajakowym. Pozytywny odbiór uczestników dwóch poprzednich edycji (w 2008 i 2012 roku) zachęca do zorganizowania imprezy w przyszłym roku. Dzięki pomocy z budżetu obywatelskiego moglibyśmy nie tylko zwiększyć liczbę dostępnych miejsc, ale również obniżyć cenę. Po dopłynięciu do mety spływu w centrum Poznania na uczestników czekają dodatkowe atrakcje – ciepły posiłek regeneracyjny, konkursy z nagrodami, piknik.

14. Utworzenie parku ze ścieżką rekreacyjno-dydaktyczną po forcie IVa i lewobrzeżnej części użytku ekologicznego Wilczy Młyn / koszt: 249 700
Ścieżka dydaktyczna przebiegająca w zamyśle w rejonie fortu IVa, uzupełnia ofertę edukacyjną skansenu fortyfikacyjnego. Treść tablic informacyjnych prezentuje walory historyczno-przyrodnicze obwałowań i kazamat warowni oraz pobliskiego starorzecza. Z pewnością byłby to dodatkowy ciekawy punkt na trasie wędrówek pieszych i rowerowych, z północy do centrum miasta. Dzięki temu powstanie nowa przestrzeń rekreacyjno-edukacyjna dla mieszkańców miasta Poznania oraz odwiedzających Poznań turystów.

15. Ścieżka zdrowia w Lasku Marcelińskim – bezpieczne bieganie bliżej natury / koszt: 1 905 000
Projekt zakłada oznakowanie dwóch ścieżek zdrowia dla osób biegających, jeżdżących na rowerach, a także osób, które spacerują po Lasku Marcelińskim. W projekcie uwzględniono trasę dla początkujących – ok. 3, 5km; trasę dla średniozaawansowanych – 4, 8km; trasa dla zaawansowanych to pokonanie dwóch kolejnych tras biegowych. W ramach projektu, konieczne jest oświetlenie ścieżek Lasku Marcelińskiego w godzinach porannych i wieczornych. Dodatkowo zaplanowano urządzenia/place do ćwiczeń na świeżym powietrzu do tzw. Crossfitu, które każdy może wykonywać.

16. Stworzenie wysokiej, jakości szaletów w centralnych punktach miasta / koszt: 109 000
Powtarzalny element wyposażenia ulicy wpisany w jej układ urbanistyczno-architektoniczny o ewentualnie różnorodnej kolorystyce i możliwości powtarzania w różnej lokalizacji; ogólnodostępny; obiekt całoroczny, ogrzewany, płatny i samoobsługowy; pełniący rolę nośnika informacji miejskiej, turystycznej i kulturalnej; przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

17. Ośrodek krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych / koszt: 2 500 000
Projekt obejmuje utworzenie i prowadzenie ośrodka krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych. Jest to rodzaj hotelu czy całodobowego ośrodka, w którym można na jakiś określony czas – np. max 1 miesiąca umieścić osobę niepełnosprawną, zapewniając jej fachową opiekę, dostosowaną do stopnia i rodzaju jej niepełnosprawności. Ośrodek oferowałby opiekę w sytuacjach nagłych (np. pobyt opiekuna w szpitalu) jak i planowych (np. wyjazd rodziny na wakacje z pozostałymi dziećmi).

18. Droga rowerowa od ulicy Juraszów poprzez ul. Strzeszyńską, Biskupińską, Krajanecką do Strzeszyna / koszt: 3 000 000
Polepszenie komunikacji mieszkańców Strzeszyna. Kontynuacja ścieżki rowerowej, zwiększenie ilości dróg rowerowych w mieście, ekologiczne przemieszczanie się mieszkańców do szkoły, pracy.

19. Odbudowa Ośrodka Harcerskiego Hufca Poznań nad Maltą / koszt: 950 000
W nowoczesnym pawilonie będzie świetlica środowiskowa dla kilkudziesięciu dzieci i dorosłych, harcówka dla harcerzy, zuchów, seniorów i instruktorów, pomieszczenia dla wychowawców i instruktorów harcerskich, orkiestry i zespołu śpiewaczego z odpowiednim zapleczem sanitarnym, magazynowym i technicznym. Pawilon i otoczenie będzie przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Wokół pawilonu będą zagospodarowane miejsca na organizowanie zbiórek, apeli, ognisk, oraz boisko do kosza i siatkówki i miejsce biwakowe na rozbicie kilku namiotów dla grup harcerskich i skautowych. Ponadto w ośrodku planuje się stworzenie biblioteki oraz muzeum harcerstwa wielkopolskiego z uwzględnieniem Poznania.

20. Budowa mieszkań socjalnych / koszt: 10 000 000
Projekt ma polegać na budowie/ kupnie lokali socjalnych dla osób uprawnionych, stanowiących budynki w rozumieniu prawa budowlanego.

3 komentarze

  1. Niezwykle interesujący tekst, zalecam wszystkim

  2. plac zabaw pisze:

    Każdy spośród nas zetknął się z tematem, rekomenduję zaznajomienie się z punktem.

Trackbacks for this post

  1. […] Jeszcze tylko do środy 10 października można oddawać głosy na projekty zgłoszone przez mieszkańców w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Z listy dwudziestu najlepszych pomysłów można wybrać maksymalnie pięć. […]

Dodaj komentarz