Mniejszości narodowe i etniczne w Szreniawie


Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kultury Wsi i Rolnictwa zaprasza do Muzeum Narodowego Rolnictwa i  Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie na imprezę z cyklu „Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce”. Odbędzie się ona 25 czerwca w godzinach od 10 do 18. Patronat objął „Nasz Głos Poznański”.

Obecna edycja ma szczególny charakter, ponieważ jest swoistym podsumowaniem dotychczasowego, trwającego 12 lat, popularyzatorskiego cyklu imprez i ekspozycji poświęconych historii oraz kulturze mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa tematyczna.

Wydarzenie poświęcone będzie przede wszystkim mniejszościom, które dotychczas gościły w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. W kolejności: Romom, Żydom, Łemkom, Litwinom, Tatarom, Białorusinom, Ukraińcom, Czechom, Niemcom, Rosjanom, Słowakom, Ormianom oraz Karaimom. Jego celem jest ukazanie odrębności kulturowych, ale także podobieństw oraz wspólnego bogactwa kulturowego, powstałego na zasadzie obustronnej wymiany doświadczeń i tradycji wielu pokoleń. Jest to szczególnie ważny wątek w obliczu współczesnych wydarzeń.

Podczas imprezy uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z historią, kulturą i osiągnięciami każdej z prezentowanych na stoiskach muzealnych mniejszości. Będzie można zobaczyć stare przedmioty związane z ich życiem, pracą i twórczością. Impreza z racji swojego wielokulturowego charakteru to szczególna okazja do  spotkań i nawiązywania nowych znajomości pomiędzy przedstawicielami poszczególnych mniejszości.

Ponadto organizatorzy chcieliby, aby to wydarzenie muzealne dedykowane mniejszościom było jedynym w swoim rodzaju festiwalem ich twórczości artystycznej. Dlatego też na szreniawską scenę zaproszono muzyków i tancerzy reprezentujących poszczególne mniejszości.

W programie imprezy znajdą się występy takich artystów jak:

  • Shalom Klezmer Band – żydowski zespół z repertuarem instrumentalnych utworów klezmerskich oraz pieśni śpiewanych w języku hebrajskim i polskim, przeplatanych dużą dawką humoru;
  • Orlovmusic – duet artystów z Ukrainy z ludowymi pieśniami ukraińskimi i rosyjskimi;
  • Ilona Mykolaishyn – ukraińska solistka wykonująca tzw. „śpiew biały”;
  • Wal-Nak – taneczny zespół folklorystyczny prezentujący ludowe tańce niemieckie;
  • Dostłar – taneczny karaimski zespół folklorystyczny;
  • Lemko Tower – łemkowski zespół folkowy;
  • Romane Chave – zespół romski.

Na zakończenie zaplanowano niecodzienny stylistycznie koncert folk-rockowego zespołu Tuhaj-Bej.

Dla najmłodszych przewidziano interaktywne warsztaty edukacyjne, na których będzie można: wykonać tradycyjne ukraińskie lalki „motanki”, pomalować rosyjską  „matrioszkę”, wyszyć ukraińskie ludowe wzory, poznać wschodniosłowiańskie pismo cyrylicę, stworzyć zakładki do książek z ormiańskim wzorem, spotkać się z bohaterami czeskich bajek.

Impreza będzie też okazją do spróbowania tradycyjnych przysmaków kuchni mniejszościowych oraz różnych gatunków piwa.  Miłośnicy kulinariów będą mogli skosztować potraw kuchni żydowskiej, ukraińskiej, łemkowskiej, litewskiej, niemieckiej i czeskiej.  Tradycyjnie też na uczestników imprezy będą czekały stanowiska handlowe z oryginalnymi pamiątkami, pochodzącymi nie tylko z Polski.

www.facebook.com/naszglospoznanski/

 

 

Dodaj komentarz