Młodzież przywraca pamięć o dramatycznych losach Wielkopolan


Ponad 30 miejsc pamięci w powiecie poznańskim odwiedziło blisko 100 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu w ramach XII edycji akcji medialno-edukacyjnej „Zapal znicz pamięci”, która przywraca pamięć o dramatycznych losach Polaków mieszkających podczas II wojny światowej na tzw. ziemiach wcielonych do III Rzeszy.

Akcja „Zapal znicz pamięci” w tym roku odbyła się po raz dwunasty i ma na celu przywracanie pamięci o dramatycznych losach Polaków mieszkających podczas II wojny światowej na tzw. ziemiach wcielonych do III Rzeszy, które nigdy nie przebiły się do pamięci zbiorowej. Od pierwszego dnia agresji niemieckiej w 1939 roku terror i egzekucje były codziennym doświadczeniem Polaków w Wielkopolsce, na Pomorzu, Kujawach, Śląsku i ziemi łódzkiej. Niemcy wprowadzili tu znacznie większe represje niż na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Tylko do końca 1939 roku na Kresach zachodnich Rzeczypospolitej zamordowali 40 tysięcy osób, przedstawicieli polskich elit, a głód, terror i eksterminacja stały się przez kolejne lata codziennym doświadczeniem mieszkańców tych ziem.

Mimo trwającej epidemii koronawirusa w ramach szkolnego projektu #SzkołaPamięta uczniowie Szkoły Podstawowej nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu po raz kolejny aktywnie włączyli się w akcję „Zapal znicz pamięci”. W tym roku odwiedzili ponad 30 miejsc pamięci w powiecie poznańskim, a w akcję zaangażowało się 95 uczniów.

– W akcję zaangażowali się uczniowie z klas I-VIII i co roku odwiedzamy coraz więcej miejsc, a najbardziej aktywni planuję historyczne szlaki rowerowe i zapalają znicze w kilku miejscach w dniu tego wydarzenie. Kiedy omawiamy na lekcjach ten dzień okazuje się, że wielu z nich miało w rodzinie osobę, która została zamordowana na skutek Operacji Tannenberg – mówi nauczyciel Tomasz Woźniak.

W szkole na poznańskiej Ławicy szczególnie wspomina się losy powstańców wielkopolskich, których III Rzesza w zemście za przegrane powstanie z lat 1918-1919 potraktowała okrutnie. – Pamiętajmy o tych dzięki, którym jesteśmy wolni i odwiedzajmy Miejsca Pamięci – mówi siódmoklasista Jagoda, która odwiedziła pięć miejsc i przygotowała niezwykła animację o akcji „Zapal znicz pamięci”. Nic dziwnego, że młodzież dużo zniczy zapaliła pod Pomnikiem Bitwy i Ławicę.

Tego dnia „Znicze pamięci” od uczniów Szkoły Podstawowej nr 58 w Poznaniu zapłonęły m.in. w takich lokalizacjach jak: Buk, Dopiewo, Kościan, Trzemeszno, Wronki, Wypalanki k. Stęszewa, lasy palędzko-zakrzewskie, Fort VII w Poznaniu, poznańska Rusałka, Obóz Karno-Śledczy w Żabikowie, Więzienie przy ul. Młyńskiej w Poznaniu, Siedziba Gestapo w Poznaniu, Obóz przesiedleńczy na Głównej w Poznaniu, Pomnik Harcerzy przy Ogrodzie Jordanowskim nr 2 w Poznaniu, Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego, Cytadela, Dęby Pamięci na terenie powiatu poznańskiego.

Największa grupa odwiedziła jednak lasy palędzko-zakrzewskie i zapaliła znicze m.in. pod „Kwaterą Siedmiu Grobów”, Pomnikiem Studentów, Grobie Duchownych, Głazie Pamiątkowym przy leśniczówce w Zakrzewie o treści: „Przechodniu! Powiedz Polakom, że w tych lasach Zakrzewa i Palędzia, hitlerowscy okupanci zamordowali i spalili tysiące Polaków”. Przypomnijmy, że w okresie 1939-1940 w tym miejscu rozstrzeliwania odbywały się przeciętnie 2-3 razy w tygodniu. Również w okresie późniejszym, np. zimą 1942/1943, miały miejsce egzekucje na tym terenie. W „dołach śmierci” zginęło wówczas do kilkunastu tysięcy Polaków i w większości byli to więźniowie poznańskiego Fortu VII.

POLECAMY MATERIAŁ: „Szlak Pamięci” powstał w lasach palędzko-zakrzewskich (wystarczy kliknąć).

Dodaj komentarz