Marek Biliński uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”!


Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu i kluczowa postać w historii polskiej muzyki elektronicznej z medalem ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – takie wyróżnienie otrzymał w poniedziałkowy wieczór w Auli Nova w Poznaniu Marek Biliński.

Wyróżnienie było dla artysty wielkim zaskoczeniem – w auli poznańskiej Akademii Muzycznej przebywał jako jeden z muzyków występujących wraz z kompozytorem i trębaczem jazzowym Maciejem Fortuną w ramach projektu ,,Radio, Poznań, Jazz”. Obok Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i Krzesimira Dębskiego był jednym z solistów wykonujących stworzony na 90-lecie poznańskiego radia utwór Macieja Fortuny.

Marek Biliński zaczynał w grającym rocka progresywnego zespole Heam dokładnie w połowie lat 70. poprzedniego wieku. Na początku kolejnej dekady jako klawiszowiec formacji Bank wydał dwa ważne dla polskiego rocka i zarazem niezwykle popularne albumy: – „Jestem panem świata” (sprzedano prawie milion egzemplarzy!) oraz „Ciągle ktoś mówi coś”.

Podczas nagrywania tego drugiego miał już w głowie pomysł na własną muzykę, inspirowaną twórczością artystów z kręgu muzyki elektronicznej takich, jak: Klaus Schulze, Jean-Michel Jarre czy Vangelis. Nagrane w tamtym czasie kompozycje ‚Fontanna Radości’, ‚Dom W Dolinie Mgieł’ i ‚Ucieczka z Tropiku’ stały się wielkimi przebojami, a pamiętny teledysk do tego ostatniego był jednym z najczęściej odtwarzanych w Telewizji Polskiej.

W latach 81-85 nie miał sobie równych w plebiscytach na najlepszego instrumentalistę, kilka lat później jako pierwszy organizował w Polsce wielkie widowiska multimedialne na kilkadziesiąt tysięcy osób, dzięki którym jeszcze mocniej przylgnął do niego status ‚polskiego Jarre’a’.

Zobacz fotorelację z gali:

tekst. Marcin Żyski

Fot. Hieronim Dymalski

Dodaj komentarz