„Mamo, Tato, wolę wodę!”


Już 111 przedszkoli z województwa wielkopolskiego zarejestrowało się na stronie www.wolewode.pl, aby wziąć udział w IV edycji programu i otrzymać materiały edukacyjne wprowadzające najmłodszych w świat wody. Wszystkie zainteresowane placówki mogą jeszcze przyłączyć się do programu. Przedszkola mogą ubiegać się o patronat „Mamo, Tato, wolę wodę!” do 31 grudnia.

 

DLA DOBRA DZIECI PRZEZ CAŁY ROK

Program „Mamo, tato, wolę wodę!” podkreśla rolę wody w codziennej diecie dziecka oraz wspiera rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Nowym elementem tegorocznej edycji programu jest możliwość zdobycia przez przedszkola patronatu „Mamo, Tato, wolę wodę!”. Picie wody, prawidłowa dieta oraz aktywność fizyczna są ważne niezależnie od dnia i pory roku, dlatego IV edycja programu będzie trwała cały rok przedszkolny. Do tej pory 1207 przedszkoli z całej Polski zarejestrowało się na stronie programu, aby móc realizować jego założenia i tym samym starać się o tytuł patronacki.

 

WSPIERAMY W EDUKACJI

 Najszybsze przedszkola otrzymały już pakiety edukacyjne, ale pozostałe zainteresowane placówki mogą jeszcze pobrać materiały w wersji elektronicznej. Wystarczy, że zarejestrują się na stronie internetowej programu www.wolewode.pl.

Placówki biorące udział w programie, do 31 grudnia 2012 roku mogą starać się
o patronat. Przedszkola, które go otrzymają, wezmą udział w II etapie konkursu,
w którym zadaniem konkursowym będzie przygotowanie i przeprowadzenie wśród społeczności przedszkolnej najbardziej innowacyjnego działania związanego
z kształtowaniem nawyku picia wody. W czerwcu 2013 r. zostanie wyłonionych trzech zwycięzców, którzy otrzymają multimedialne zestawy edukacyjne z interaktywną tablicą.

Tegoroczna edycja zwraca uwagę na rolę rodziców w kształtowaniu prawidłowych zachowań żywieniowych u dzieci. Dlatego też organizatorzy inspirują ich do wspólnego działania z kadrą przedszkolną na rzecz zapewnienia maluchom jak najlepszych standardów opieki i nauki. Rodzice szukający wsparcia w zachęcaniu dzieci do picia wody mogą korzystać ze strony www.wolewode.pl, na której znajdą artykuły oraz propozycje zabaw edukacyjnych.

 

O programie „Mamo, tato wole wodę!”

Program edukacyjny „Mamo, Tato, wolę wodę!” został zainicjowany przez Żywiec Zdrój w 2009 roku. Jego celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dziecka oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Podobnie jak w poprzednich latach partnerami merytorycznymi programu są Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. IV edycja została także objęta patronatem honorowym przez Ministra Edukacji Narodowej.

W ramach poprzednich edycji programu „Mamo, Tato, wolę wodę!” materiały edukacyjne wprowadzające dzieci w świat wody trafiły do 4400 przedszkoli, a w zajęciach wzięło udział blisko 440 000 przedszkolaków. Realizując program Żywiec Zdrój podpowiada także rodzicom jak poprzez zabawę oraz własny przykład zachęcić dzieci do picia wody. Zaplanowane w ramach programu działania mają jednocześnie uczyć i bawić. Bohaterem programu „Mamo, Tato, wole wodę!” jest Zdrojek – sympatyczna wodna postać.

Picie wody, prawidłowa dieta oraz aktywność fizyczna są ważne niezależnie od dnia i pory roku, dlatego IV edycja programu „Mamo, Tato, wolę wodę!” będzie trwała przez cały rok przedszkolny.

 

O ekspertach programu „Mamo, Tato, wolę wodę!”:

Prof. dr hab. n. med. Halina Weker (Instytut Matki i Dziecka)

Specjalista w zakresie żywienia dzieci, pracownik naukowy w Instytucie Matki i Dziecka, członek Komisji Żywienia Dzieci
i Młodzieży Komitetu Żywienia Człowieka Polskiej Akademii Nauk i wielu towarzystw żywieniowych. Autorka ponad dwustu publikacji naukowych i popularnonaukowych, nauczyciel akademicki, praktyk. Od ponad 20 lat zajmuje się zagadnieniami bezpiecznego żywienia i żywnością wysokiej jakości dla najmłodszych dzieci.

 

dr n. med. Agnieszka Jarosz (Instytut Żywności i Żywienia)

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskała na II Wydziale Akademii Medycznej w Warszawie. Pracuje w Instytucie Żywności i Żywienia. Aktualnie pełni funkcję kierownika Centrum Promocji Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, działającego w Instytucie. W ramach pracy w IŻŻ bierze udział w badaniach dotyczących wpływu żywienia na zdrowie, oceny czynników ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych, zapobiegania i leczenia chorób cywilizacyjnych. Prowadzi również działalność edukacyjno – szkoleniową.

 

O firmie Żywiec Zdrój S.A.

Firma Żywiec Zdrój S.A. na początku swego funkcjonowania była niewielkim zakładem produkującym wodę źródlaną. Dynamiczny rozwój sprawił, że w 2001 roku została ona przekształcona w spółkę akcyjną. Obecnie zatrudnia ponad 500 pracowników i według rankingu dziennika Rzeczpospolita znajduje się w czołówce polskich przedsiębiorstw (Lista 500).
W strategię działania firmy na stałe wpisana jest realizacja projektów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Firma wspiera nie tylko miejsca, w których działa, ale też prowadzi ogólnopolskie programy o charakterze edukacyjnym i z zakresu ochrony środowiska.

Dodaj komentarz