#kobiety na pomniki


8 marca Fundacja im. Julii Woykowskiej chce uhonorować kobiety, których działania i postawa warte są tego, aby postawić im pomnik. Niestety, zgodnie z przeprowadzoną kwerendą, w Poznaniu jest tylko jeden pomnik kobiety podpisanej z imienia i nazwiska (nie chodzi o Bamberkę ze Starego Rynku czy baletnicę z Cytadeli). Jest nim pomnik nauczycielki, Marii Grzegorzewskiej, znajdujący się na terenie Szkoły Podstawowej nr 103.


W Dzień Kobiet na Placu Wolności w Poznaniu, w godz. 12-17, ustawione zostaną trzy pomnikowe cokoły. Każdy mieszkaniec/ mieszkanka i turysta / turystka będzie miał okazję – przebierając się odpowiednio lub nie – stanąć na pomniku i zapozować, przedstawiając postać, którą chciałby/chciałaby uhonorować. Każdy „żywy pomnik” zostanie podpisany z imienia i nazwiska a postać sfotografowana. Uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać z mini-wypożyczalni strojów.
Efektem tego wydarzenia będzie plenerowa wystawa zdjęć przedstawiająca pomniki kobiet, które na chwilę stanęły w poznańskiej przestrzeni miejskiej. Wystawę organizatorzy planujemy zorganizować w maju w centrum miasta. Podczas wernisażu wystawy rozdawać będziemy folder ze zdjęciami i opisem sfotografowanych, pomnikowych postaci.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz