Jak wybrać oczyszczacz powietrza?


Jakość powietrza ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia i nie chodzi wyłącznie o powietrze, które wdychamy, wychodząc na ulicę. Liczy się również jakość powietrza w domu. Obecnie stosowanie oczyszczaczy powietrza jest wręcz wskazane. Czym się kierować przy zakupie?

Oczyszczacz powietrza – co decyduje o jego użyteczności?

Oddychając świeżym i czystym powietrzem, odpowiednio dotleniamy organizm, a przede wszystkim nie zatruwamy go szkodliwymi substancjami. W przypadku alergików, podatnych na podrażnienia, jakość powietrza jest szczególnie ważna. Spędzanie czasu w domu nie zapewnia pełnej ochrony przed ekspozycją na smog i uczulające pyłki traw, drzew oraz innych roślin. Z pewnością przyda się osobom palącym papierosy, a szczególnie tym, które nie potrafią powstrzymać się od palenia w domu. Oczyszczacz powietrza obniża stężenie szkodliwych substancji pochodzących z dymu tytoniowego, a także innych cząsteczek, negatywnie oddziałujących na organizm człowieka i niweluje wszelkie nieprzyjemne zapachy. Wysokiej jakości filtr do oczyszczacza powietrza sprawia, że urządzenie stanowi skuteczne remedium na nadmiar pyłu i dymu oraz przeciwdziała rozprzestrzenianiu się bakterii. Na rynku dostępne są wersje oczyszczaczy z dodatkową funkcją nawilżania powietrza. Warto postawić na taki model, ponieważ często w pomieszczeniach wilgotność powietrza nie jest optymalna. Powinna kształtować się w granicach 40-60%. W zimie, gdy mieszkania i domy są ogrzewane, powietrze staje się suche, co jest wyraźnie odczuwalne i wpływa na wysuszenie błon śluzowych, przez co czujemy suchość w ustach i drapanie w gardle.

Najważniejsze funkcje oczyszczacza

Duży wybór modeli oczyszczaczy sprawia, że trudno podjąć decyzję, który kupić. Urządzenia charakteryzują się różnymi parametrami i funkcjami. Aby dokonać dobrego wyboru, najpierw warto sprawdzić, z jakim systemem filtrowania mamy do czynienia. Niezwykle ważna jest możliwość wychwytywania różnorodnych cząsteczek, m.in. kurzu, smogu i sierści zwierząt. Wymienione cząsteczki są silnymi alergenami, które są po prostu wszędzie, dlatego należy pamiętać o ich eliminowaniu z powietrza. Dlatego ważne jest, jaki filtr do oczyszczaczy powietrza został zastosowany. Do polecanych i często stosowanych przez producentów należą filtry HEPA. Są wytwarzane ze spiekanego szkła. To rodzaj filtrów, z którymi można się zetknąć w odkurzaczach oraz maskach antysmogowych. Jednak wersje wykorzystywane w oczyszczaczach wyróżniają się większą powierzchnią. Pozwala to na uzyskanie większej efektywności. Na stronie StrefaFiltrow.pl można zaopatrzyć się w filtry do oczyszczaczy powietrza od sprawdzonych producentów.

Dodatkowe opcje 

W oczyszczaczach powietrza są czasami zamontowane dodatkowe opcje – warto skorzystać z takich funkcjonalności jak lampa UV i jonizator powietrza. Lampa UV wspomaga ograniczenie obecności roztoczy, grzybów, bakterii i wirusów. Jonizator przyda się w pomieszczeniach, gdzie są urządzenia takie jak komputer lub telewizor, ponieważ powoduje, że powietrze jest naładowane jonami ujemnymi, co neutralizuje negatywne skutki pracy urządzeń elektrycznych.

Dodaj komentarz