Jak przygotować samochód na wiosnę?


W czasie zimy samochód mocno się eksploatuje przez śnieg, sól czy piasek wysypany na drogach. Mrozy także powodują pogorszenie się niektórych elementów samochodów. Mimo że w Polsce klimat się ociepla i zimy są coraz łagodniejsze, to jednak nawet takie szkodzą karoserię oraz inne części w samochodzie. Aby dobrze przygotować auto na wiosnę, zapoznaj się z poniższymi radami.

Sprawdź układ hamulcowy

Piasek na drogach, sól, bru oraz minusowe temperatury, a także eksploatowanie samochodu wpływa na elementy układu hamowania. Każda pora jest dobra na zadbanie o własne bezpieczeństwo, ale wiosna stanowi dodatkową motywację. Dlatego udaj się do profesjonalnego serwisu, w którym należy sprawdzić działanie układu hamulcowego: zmierzyć temperaturę wrzenia płynu hamulcowego, a także systemy ESP/ABS. Dobrze by było, gdyby mechanik sprawdził również stan amortyzatorów i układu zawieszenia. Polskie drogi pozostawiają wiele do życzenia, a dziury wystawiają układ zawieszenia na poważne uszkodzenia.

Pamiętaj przede wszystkim, że jeśli czujesz, że Twój samochód nie działa tak, jak wcześniej – wezwij pomoc drogową. Fachowcy sprawdzą stan na miejscu lub przewiozą auto do warsztatu.

Sprawdź płyny

Trzeba pamiętać o tym, żeby nie stosować płynów całorocznych, tylko sezonowych. Zapobiegniesz w ten sposób marznięciu płynu, a co za tym idzie ewentualnemu pęknięciu zbiornika. Warto udać się do warsztatu lub samodzielnie uzupełnić płyn hamulcowy, płyn w układzie chłodzenia, olej silnikowy, a także sprawdzić poziom oleju w układzie wspomagania.

Zmień opony

Zimowe opony znacznie szybciej nagrzewają się przy wyższych temperaturach, przez co tracą swoje właściwości. Używanie zimówek wiosną obniża ich przyczepność, przyspiesza zużycie, a także zwiększa spalanie i wydłuża drogę hamowania. Dlatego opony na letnie powinno się wymienić, gdy średnia dobowa temperatura oscyluje w okolicy 7 stopni Celsjusza.

Zadbaj o ciśnienie

Sprawdź, czy wszystkie koła, również zapasowe, są dobrze napompowane i wyważone. Prawidłowo wyważone koła to większe bezpieczeństwo, powoduje mniejsze zużycie paliwa oraz bieżnika. Wartości ciśnienia opon, które są zalecane dla danych kół, można sprawdzić na słupku bocznym, po wewnętrznej stronie drzwi lub na wlewie paliwa.

Sprawdzenie amortyzatorów

Amortyzatory odpowiadają za utrzymywanie kontaktu kół z drogą. Mają wpływ także na komfort jazdy. Przyjmują wstrząsy wywoływane przez wyboje i nierówności na drogach. Zimą są wyjątkowo narażone na uszkodzenia, ponieważ na ulicach pojawiają się bryły lodu, wyrwy czy koleiny niewidoczne pod pokrywą śniegu. Niesprawny amortyzator zwiększa ryzyko wypadku: przy prędkości 50 km/h zwiększa drogę hamowania nawet o 2 metry. Przy zużytych amortyzatorach łatwo jest stracić panowanie nad autem i wpaść w poślizg. Jeśli czujesz, że Twój samochód gorzej sobie radzi na zakrętach lub “pływa” na drodze, to znak, że najwyższy czas udać się do warsztatu wymienić amortyzatory!

Umyj samochód

Dokładne wyczyszczenie auta powinno być wstępem do wiosennych prac przy samochodzie. Przede wszystkim należy skrupulatnie zmyć brud z karoserii, po czym wyczyszczone blachy odpowiednio zakonserwować, aby uniknąć korozji. Oczywiście warto by za jednym razem nawoskować karoserię i usunąć wszelkiego rodzaju ubytki w lakierze. Mimo że zimy w Polsce w ostatnich latach są łagodne, to firmy odśnieżające miasta i tak wysypują na jezdnię sól i piasek dla bezpieczeństwa kierowców. Podwozie jest miejscem, na które szczególnie należy zwrócić uwagę, bo w jego zakamarkach kryć może się wiele brudu.

Warto przy okazji zadbać o wnętrze auta i je odpowiednio wyczyścić, umyć kokpit, szyby, zaimpregnować tapicerkę za pomocą odpowiednich środków. Nie zapomnij o gumowych uszczelkach w drzwiach. Nasmarowanie ich wazeliną techniczną zapobiega wykruszaniu się po zimie.

Pozwól się widzieć

Sprawdź stan i działanie żarówek w samochodzie. Zwróć szczególną uwagę na lampy:

– mijania,

– drogowe

–  postojowe,

– światła tylne,

– stopu,

– kierunkowskazy,

– światła tablicy rejestracyjnej.

Pamiętaj także o sprawdzeniu ustawienia oświetlenia w samochodzie. Za źle ustawione światła grozi mandat w wysokości 500 złotych oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Zmień wycieraczki

Ta rada skierowana jest przede wszystkim do osób, które odśnieżają swoje szyby za pomocą wycieraczek. W ten sposób mogły zostać uszkodzone i nie będą dokładnie zbierać wody podczas letnich opadów deszczu. Doskonała widoczność to priorytet w bezpiecznej jeździe autem.

Wymień filtry

Filtr kabinowy szczególnie mocno narażony jest na działanie wilgoci jesienią i zimą. Nietrudno w takim okresie o powstawanie pleśni czy rozwój grzybów. Warto na wiosnę go wymienić i polepszyć w ten sposób komfort jazdy, a przede wszystkim zatroszczyć się o zdrowie swoje i pasażerów. Czasami konieczne może być odgrzybianie.

Klimatyzacja

Najlepszym sposobem na dbanie o klimatyzację cały rok jest włączanie jej na kilka lub kilkanaście minut co najmniej raz w tygodniu nawet zimą. Mimo że klimatyzacja wydaje się być niepotrzebna w czasie upałów, to warto jest ją włączyć. Polega to na zadbaniu o to, by w układzie był obieg czynnika chłodzącego razem z olejem, który smaruje kompresor. W innym wypadku, czyli nie używając klimatyzacji cały rok, kompresor może się zapiec i przestać działać.

Wprowadzenie tych kilku czynności spowoduje, że Twój samochód będzie bardziej zadbany. Jednak główną zaleta to zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, a także troska o każdy element auta, co może zdecydowanie przedłużyć jego żywotność.

Tekst powstał przy współpracy z Michałem Kutą (https://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl/)

 

3 komentarze

  1. A ile razy wymieniało się klimę dopiero jak coś zaczęło śmierdzieć… Popularny błąd kierowców, a regularne dbanie o samochód to podstawa bezpieczeństwa ;)

  2. eviw pisze:

    ja w weekend wybieram się na wymianę klocków, ze starych już zostały cienkie plasterki dlatego umówiłem się na wymianę, mają promocję na klocki

  3. hamilt pisze:

    Wymienić podstawowe części i tyle nic trudnego, zobaczyć też czy nie ma korozji i zabezpieczyć. Chociaż dobrze zabezpieczone przed zimą to po nie ma się co martwić. Mi pozostało tylko końcówki wymienić ale to już zamówione z delfi mam no i opony, ale to normalne na wiosne.

Dodaj komentarz