Jak długo trwa kurs prawa jazdy na samochód?


W życiu wielu młodych ludzi przychodzi w końcu chęć na zrobienie prawa jazdy. Przed podejściem do ostatecznego egzaminu sprawdzającego nasze umiejętności, należy ukończyć kurs – zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej. Ile jednak czasu to wymaga? Ile trwa kurs prawa jazdy kat. B? Co należy po kolei zrobić?

Kurs na prawo jazdy można w Polsce rozpocząć trzy miesiące przed ukończeniem osiemnastego roku życia. Ciężko jednak jest jednoznacznie określić jego długość, ponieważ składa się on z kilku etapów zależnych od wielu czynników. Największe znaczenie mają w tej kwestii terminy wybrane przez szkołę jazdy, badania lekarskie, zaangażowanie i przede wszystkim zdolności kursanta.

Odpowiednia szkoła nauki jazdy ma duże znaczenie

Wybór szkoły, do której udamy się na kurs jest bardzo istotny. Nie powinniśmy kierować się jedynie ceną kursu czy wynikami egzaminów znajomych. Każda szkoła ma swoje własne ustalenia w kwestiach mających wpływ na czas trwania kursu, na który składają się:

  • 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych z instruktorem
  • 30 godzin zegarowych jazdy samochodem

Przed rozpoczęciem kursu szkoła nauki jazdy zazwyczaj wyrabia w imieniu kursanta Profil Kandydata na Kierowcę (PPK), po dostarczeniu przez niego odpowiedniego zdjęcia. Często ośrodek szkolenia organizuje również przeprowadzenie niezbędnych badań lekarskich.

Większość szkół oprócz wykładów prowadzonych przez instruktora oferuje także specjalne materiały pomocnicze i podręczniki. Mogą one zawierać informacje na temat egzaminu, przepisów czy budowy aut używanych w trakcie egzaminu państwowego. Część szkół jazdy oferuje również ponadprogramowe zajęcia z pierwszej pomocy. Czasem ośrodki szkolenia wykorzystują także nowoczesne narzędzia. Dla przykładu: Pegaz – szkoła nauki jazdy w Poznaniu – umożliwia kursantom ukończenie części teoretycznej kursu w formie e-learningu przez internet. Skraca to czas trwania kursu, a także umożliwia naukę osobom, które nie mają możliwości przybycia na wykłady stacjonarne.

Po ukończeniu części teoretycznej (zakończonej wewnętrznym egzaminem teoretycznym) przychodzi pora na słynne jazdy. Obowiązkowo kursant musi odbyć 30 godzin zajęć praktycznych – jeździ w tym czasie zarówno po placu manewrowym, jak i mieście. Ilość jazd można jednak zwiększyć poprzez dokupienie w ośrodku szkoleniowym dodatkowych lekcji doszkalających. To ile czasu zajmie zakończenie części praktycznej zależy od dyspozycyjności kursanta, instruktora, ilości dostępnych samochodów do nauki jazdy oferowanych przez szkołę, a często także innych losowych czynników.

Oczekiwanie na egzamin państwowy

Ukończenie części praktycznej kończy się po zdaniu egzaminu wewnętrznego. Umożliwia to złożenie odpowiednich dokumentów w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, a także zapisanie się na egzamin państwowy. Tego ile czasu przyjdzie czekać na jego termin nie sposób jest ustalić. Zależy to od ilości zapisanych uczestników. Zachodzą tu często pewne zależności – chociażby to, że w miesiącach zimowych (grudzień – luty) liczba osób chcących zdawać egzamin jest przeciętnie niższa niż w okresie wiosenno-letnim co skraca czas oczekiwania, a ten może trwać od kilku dni do nawet ponad miesiąca.

Ile trwa kurs prawa jazdy?

Ponownie: zależy to przede wszystkim od kursanta i jego szkoły jazdy. Całość kursu trwa przeciętnie około 2-3 miesięcy w trybie normalnym przy założeniu ukończenia 30 godzin jazd praktycznych bez wykupowania dodatkowych lekcji doszkalających. Sama część praktyczna zajmuje średnio 15 dni (zazwyczaj 2h jazdy dziennie). Częstotliwość odbywania jazd zależy wyłącznie od dyspozycyjności obu stron. Najlepsze szkoły jazdy oferują możliwość jeżdżenia z instruktorem 7 dni w tygodniu.

1 komentarz

  1. 733254368 pisze:

    Super

Dodaj komentarz