Tarnowo Podgórne: Finał projektu Teatr w Każdej Wiosce


„To dobrze, że każdy jest inny” – pod takim hasłem 21 i 22 kwietnia odbędzie się szesnasty już finał realizowanego przez GOK „Sezam” w Tarnowie Podgórnym projektu Teatr w Każdej Wiosce.

Jak czytamy w programie imprezy „Współczesny świat wymaga refleksji nad odmiennościami – narodowymi, kulturowymi, światopoglądowymi, obyczajowymi, społecznymi, a także wynikającymi z chorób i niepełnosprawności. „Inni” są wśród nas i nie ma co udawać, że tak nie jest. Inności nie należy się bać, inność warto interpretować jako różnorodność, bogactwo, z którego można czerpać i z którego można się wiele nauczyć. „Inność” nie ogranicza, a ciekawość „inności” poszerza horyzonty – taka refleksja wynika z przygotowanych przez grupy Teatru w Każdej Wiosce przedstawień i dyskusji, które przy tej okazji ich członkowie toczyli. Tak więc, niech poza przewodnim hasłem tegorocznego projektu prowadzi nas myśl Stanisława Soyki: „Budować ściany – marna sztuka… / Daleko raj – gdy na człowieka się zamykam.”

Koordynatorkami projektu są Jolanta Tepper i Grażyna Smolibocka. Za scenografię i i kostiumy odpowiada Agnieszka Gierach, za choreografię – Beata Bąblińska, a za muzykę – Jarek Krawczyk.
PROGRAM

21 KWIETNIA (SOBOTA) GODZ. 10

Grupa Teatralna z Lusowa

„Bądź sobą” Emilia Moniuszko – Kwiecińska; reżyseria Agnieszka Wróblewska

Nie chcę już tak długo czekać, droga wróżko, po co zwlekać? Chcę się zmienić, byle szybko, mogę być zwyczajną rybką. Nie chcę być już słoniem dłużej. Przecież to jest wbrew naturze. Hokus pokus, ęcie pęcie. Droga wróżko, wymyśl zaklęcie.

Grupa Teatralna z Tarnowa Podgórnego

„Odlot” Malina Prześluga; reżyseria Anna Dzięcioł

Nanji jest jedynym białym bocianem, który mieszka w Afryce ze swoją przyjaciółką, czarnym bocianem – Fantu. Gdy ma już dość docinków z powodu odmiennego koloru, postanawia wyruszyć razem z Fantu do Europy. Czy przyjaciele dotrą do celu? I jakie przygody czekają ich podczas długiego lotu?

Grupa Teatralna z Przeźmierowa

„Zielony Wędrowiec” Liliana Bardijewska; reżyseria Katarzyna Grajewska

Zielony Wędrowiec wyrusza w podróż ze swej Krainy Szarości w poszukiwaniu najpiękniejszej, zielonej Rzeki. Po drodze przeżywa zaskakujące przygody, zyskuje wielu przyjaciół i pewność, że wspaniale jest wędrować, poznawać nowe miejsca, ale jeszcze wspanialej jest wrócić do domu z mnóstwem wrażeń.

Grupa Teatralna z Lusówka

„Mój język Twój” scenariusz i reżyseria Adrianna Mańczak – Rogoża

Mój język Twój. Próba reinterpretacji motywu zburzenia wieży Babel – źródła rozproszenia i różnic. Bohaterowie spektaklu wędrują przez etapy rozwoju mowy. Poruszeni tęsknotą za jednym językiem, wzajemnym zrozumieniem, szukają własnej tożsamości.

Grupa Teatralna z Rumianka

„Aksamitka, córka diabła albo zakochany Pajac” Pierre Gripari; reżyseria Julia Talaga

Gdy ktoś jest poważnie zakochany, zapomina o całym świecie. Nie zdziwcie się, jeśli nawet nie przejmie się spóźnieniem na spektakl, w którym gra! Jednak co zrobić, kiedy zauroczy się w postaci nie ze swojej bajki? Najlepiej zwrócić się o pomoc do Pana Boga. Albo ewentualnie do Szatana. Albo… Zaraz, zaraz: czy te Stare Pierniki mają o tym wszystkim jakiekolwiek pojęcie?

22 KWIETNIA (NIEDZIELA) GODZ. 10

Grupa Teatralna z Sadów

„Wąż” Marta Guśniowska; reżyseria Katarzyna Romańska

Czujesz się czasem niekompletny, inny, czegoś ci brak? Prawdziwa magia jest w każdym z nas. Nawet jeśli poszukiwania jej są trudne, warto wyruszyć w podróż z Chomikiem, Gekonem i Wężem; razem z nimi pokonać trudności i spróbować odnaleźć piękno w sobie.

Grupa Teatralna z Batorowa

„Lśniące białe zęby” scenariusz i reżyseria Michał Kokorzycki

Czy w świecie Zębów wszystko powinno być lśniące i białe? Przewrotna historia przedstawiona przez grupę z Batorowa poruszy każdego – nie tylko tych, którzy siedząc na sterylnym i wygodnym fotelu dentystycznym, zadają sobie egzystencjalne pytania.

Grupa Teatralna z Kokoszczyna

„Inny nie znaczy winny” scenariusz i reżyseria Maciej Woźniak

INACZEJ wyglądamy, słuchamy INNEJ muzyki, mamy INNE poglądy, każdy z nas ma INNY dar. Anastazja również ma swój talent, ma “zespół”. Przez to jest wyjątkowa, tak samo, jak otaczający ją świat – świat zabawek. Czy to, że ktoś jest INNY, znaczy, że jest WINNY? INNY = WINNY?

Grupa Teatralna z Sierosławia

„Co się wydarzyło w Tęczogrodzie?” scenariusz i reżyseria Joanna Witczak

W Tęczogrodzie nawet szkoła zdaje się być wyśnionym miejscem. Sielankę młodych jednorożców burzy pojawienie się Czarnoksiężnika, który wprowadza swoją matematyczną dyktaturę. Jednorożce czeka jeszcze jedna lekcja – lekcja pokory i zrozumienia, że krzywdzenie innych jest gorsze, niż najtrudniejszy sprawdzian i najsurowszy nauczyciel.

Grupa Teatralna z Ceradza Kościelnego

„Zwyczajny dzień niezwyczajny” scenariusz i reżyseria Grzegorz Babicz

Codziennie zwyczajnie budzimy się, idziemy do zwyczajnej szkoły, uczymy się zwyczajnych rzeczy, następnie wracamy do domu, tak samo zwyczajnego, jak był rano. W ciągu dnia spotykamy ludzi, zwyczajnych jak my. Mamy zwyczajne zwierzęta. Prowadzimy zwyczajne życie. Czy na pewno? Czy zwyczajna jest zwyczajność, a inność niezwyczajna? Przekonajmy się…

Fot. M.Kromski

Dodaj komentarz