Dom szeregowy czy bliźniak?


Dom szeregowy, czy też bliźniak to często tańsza alternatywa wobec domu jednorodzinnego. Jeśli inwestor chce zamieszkać na swoim, a nie stać go na dom, warto pomyśleć nad opcją pośrednią. Każda z powyższych ma swoje plusy i minusy. Inwestor wybiera opcję mu najbliższą.

Mosaic of couples viewing property with estate agent

Mosaic of couples viewing property with estate agent

Dom bliźniak

Jest to opcja najbardziej zbliżona do domu jednorodzinnego. Jeśli działka jest odpowiednio duża, a sąsiedzi nie są uciążliwi, mieszkanie w bliźniaku może być całkiem atrakcyjne. Wyboru takich projektów domów dokonują często rodziny, gdzie za ścianą mieszkają dziadkowie, którzy przy okazji stają się nieocenioną pomocą przy wnukach. Bliźniak można wybudować wspólnie z bliskimi znajomymi. Można również zakupić dom bliźniaczy od dewelopera. Wówczas sąsiad jest osobą przypadkową, ale utrzymywanie zdrowych stosunków sąsiedzkich może przynieść wiele korzyści.

Sąsiad za ścianą to również czysto ekonomiczny zysk. W momencie kiedy jedna ze ścian domu całkowicie styka się ze ścianą sąsiada, minimalizują się straty ciepła. Jeżeli relacje będą utrzymywane na dobrym poziomie oszczędności pojawią się również w kwestii przyłączy kanalizacyjnych, czy wodnych.

Jeśli inwestor ma wpływ na proces budowy bliźniaka, powinien zadbać o dobrą izolację akustyczną, gdyż mało możliwe, aby sąsiedzi chodzili spać i wstawali o tej samej godzinie, oglądali te same programy telewizyjne, słuchali tej samej muzyki. O ile rodzinę można poprosić o zachowanie większej ciszy, o tyle osobę obcą trudno prosić o tego typu ustępstwa.

Dlatego ściana oddzielająca od siebie sąsiadów powinna być masywna, murowana i gruba na około 24 cm, a w przypadku żelbetu minimum to 18 cm. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest ściana podwójna, niezależna na całej długości, a oddzielona konstrukcyjnie szczeliną dylatacyjną, którą wypełnia się wełną mineralną. W ścianie nie powinny znajdować się żadne przewody kanalizacyjne ani wentylacyjne. W ścianę oddzielającą również nie powinno być nic wkuwane, w tym również poziome podejścia wentylacyjne, ponieważ zmniejszy się izolacja akustyczna oraz odporność ogniowa. Najlepszym rozwiązaniem jest przybudowanie przewodów wentylacyjnych oraz pionów instalacji do ściany bez konieczności zmniejszania jej grubości.

W kwestii rozmieszczenia pomieszczeń, warto aby przy ścianie łączącej sąsiadów znajdowały się schody lub pomieszczenia, które nie potrzebują światła, garderoba, spiżarnia, kotłownia.

Podobnie warto zwrócić uwagę, aby balkony, czy też tarasy nie przylegały do siebie bezpośrednio, chyba że oddzielone są ścianką, która zapewnia dozę prywatności. Najlepszym rozwiązaniem są tarasy umiejscowione na zewnętrznej ścianie budynku.

W przypadku domu bliźniaczego najmniejszy rozmiar działki to zazwyczaj około 200 m², a jeśli jest również garaż – około 450 m². Optymalna wielkość działki na każdą połowę bliźniaka to 500 m².

Dom szeregowy

Dwa warianty wyboru to segment skrajny i środkowy. W przypadku segmentu skrajnego przyszły właściciel może liczyć na większy ogród, bonus za bliskość ulicy, chodnika i przechodniów, aby zachować choć odrobinę prywatności.

 

Gorzej wypada kwestia ogrzania domu, ponieważ w przypadku segmentu skrajnego straty ciepła będą większe. Plusem natomiast jest brak sąsiadów z jednej strony. Jeśli z drugiej wmurowana została gruba, dobrze zaizolowana ściana, mieszkanie w szeregówce może być przyjemnością.

Zakup domu szeregowego jest dobrym rozwiązaniem w przypadku ciekawej lokalizacji lub ogromnej potrzeby posiadania namiastki domu. Pamiętać jednak trzeba, że nie tylko powierzchnia domu nie będzie imponująca, również działki w domach szeregowych są nieduże. Zazwyczaj ich powierzchnia waha się w granicach 250 m² – 300 m².

 

Dodaj komentarz