Celne Pióro dla Sławomira Lechny


W sali konferencyjnej Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM na Morasku odbyła się dzisiaj uroczystość wręczenia statuetki „Celne Pióro”, Nagrody Dziennikarskiej przyznawanej przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. Miło nam poinformować, że to niezwykle ważne dla medialnego środowiska wyróżnienie w tym roku odebrał Sławomir Lechna, redaktor naczelny dwutygodnika „Nasz Głos Poznański” i portalu www.naszglospoznanski.pl .

W kapitule tej prestiżowej nagrody zasiadają dziekan WNPiD UAM, kierownik Zakładu Kultury Politycznej prof. Tadeusz Wallas (przewodniczący), prezes MTP dr Andrzej Byrt, wieloletni były prezes Radia Merkury, a obecnie szef jego Rady Nadzorczej Piotr Frydryszek, prezydent Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dr Marian Król oraz uznany poznański dziennikarz dr Leszek Łuczak.

Statuetki „Celne Pióro” wręczane są dziennikarzom, którzy swoją działalnością zawodową w szczególny sposób przyczynili się do rzetelnego informowania społeczności lokalnej i regionalnej o biegu wydarzeń, do zwracania uwagi na potrzeby i postulaty społeczności, którzy wspomagali rozwój i kształtowanie się opinii.

W ceremonii wręczenia nagrody uczestniczyli studenci Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, a także profesorowie i studenci z uniwersytetu w Kijowie, przez co wydarzenie to nabrało charakteru międzynarodowego.

– Chcemy robić coś co ma służyć rozwojowi całej Wielkopolski w przyszłości, dlatego pokazujemy osoby pozytywistyczne. Nagroda została przyznana za publicystykę promującą współcześnie postawy i wartości wywodzące się z ducha pracy organicznej, a także popularyzującą postać Hipolita Cegielskiego – mówił prof. Tadeusz Wallas.

– Wyróżniamy pozytywne osoby, w Poznaniu, Wielkopolsce, ale także w Polsce – mówił dr. Marian Król. – We współczesnym świecie, w którym tak pędzimy, potrzebujemy pozytywnych wzorców. Szukamy ich. Dzieci mają je w rodzicach, uczniowie w nauczycielach, studenci w profesorach… My jako Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego pokazujemy wzorce, wskazujemy osoby, które mogą być wzorcem dla innych. Jesteśmy pełni podziwu i uznania dla redaktora Sławomira Lechny, który budując nową gazetę „Nasz Głos Poznański” wszedł do grona takich właśnie wzorcowych osobistości. Dużo już osiągnął, ale jeszcze więcej pracy przed nim. Życzymy powodzenia.

– Gdy dowiedziałem się, jak wielkie osoby zasiadają w kapitule nagrody „Celne Pióro”, to w tym momencie też… poczułem się wielki  – powiedział red. Sławomir Lechna. – Dziękuję członkom kapituły za zauważenie i docenienie mojej pracy, misji, której podjąłem się przed  prawie 4 laty. Tworzę „Nasz Głos Poznański” – pozytywną gazetę, bez brudnej sensacji na okładce, skandali, wypadków, podchodów politycznych itd., prasy zauważającej pozytywne inicjatywy samorządów, przedsiębiorców, firm, stowarzyszeń, czy tzw. zwykłych mieszkańców. W czasach, gdy ludzie coraz rzadziej kupują gazety, my rozdajemy  je za darmo, by czytali i edukowali się, aby w naszych konkursach zdobywali bilety na koncerty i do teatrów oraz na inne wydarzenia. Spełniamy społeczną misję.

„Nasz Głos Poznański”  istnieje niespełna 4 lata i za sukces można uważać, że w tak krótkim czasie stał się rozpoznawalną marką. W 2012 roku Stowarzyszenie Dziennikarzy RP przyznało „Naszemu Głosowi Poznańskiemu” tytuł Redakcja Roku (więcej na ten temat czytaj tutaj), a w 2013 r. „Nasz Głos Poznański” otrzymał tytuł The Best in Poland – czytaj tutaj.

Pierwsze „Celne Pióro” otrzymał w 2013 roku red. Piotr Bojarski ( „Gazeta Wyborcza”, oddział w Poznaniu).

Juliusz Podolski
Fot. Romuald Królak, Andrzej Górczyński i Dariusz Skorupiński

Dodaj komentarz