Affabre the chamber singers. Czy współbrzmią idealnie?


Affabre The Chamber Singers to zespół wokalny śpiewający a cappella, który został założony 32 lata temu w Poznaniu. Zostali docenieni przez Prezydenta RP, który przyznał artystom Srebrne Krzyże Zasługi za działalność artystyczną, społeczną i charytatywną. Otrzymali także brązowe medale Gloria Artis, przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Affabre The Chamber Singers

Po wielu latach koncertowania artyści zdecydowali się zlecić przeprowadzenie badanie rynku, którego celem było między innymi sprawdzenie znajomości marki zespołu wśród internautów. Badanie przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych TriC
z Przeźmierowa.

Główne skojarzenia to: dobra muzyka, uzdolnieni muzycy oraz profesjonalizm.

Celem badania ankietowego było sprawdzenie rozpoznawalności zespołu Affabre The Chamber Singers oraz ocenienie jego popularności na tle innych zespołów wokalnych.

Przeprowadzono ankietę internetową składającą się dziewięciu pytań. Narzędzie badawcze udostępniono na profilach zespołu Affabre The Chamber Singers, firmy badawczej Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych TriC na portalu społecznościowym facebook oraz w wydaniu internetowym gazety Nasz Głos Poznański.

Jakie wyniki uzyskano?

Wśród ankietowanych zdecydowana większość, bo aż 84% wykazała się znajomością zespołów wokalnych. Oznacza to, że ponad osiem osób na dziesięć potrafi wymienić choćby jeden z nich.

Okazało się, że zespół Affabre The Chamber Singers jest znany wśród internautów, ale częściej pod krótszą nazwą Affabre Concinui.

Ciekawe wyniki uzyskano pytając o skojarzenia z nazwą zespołu. Najczęściej były to skojarzenia pozytywne takie jak:

  • dobra muzyka,
  • uzdolnieni muzycy.

Wśród proponowanych przez ankietowanych gatunków muzycznych wymieniane były: pop/rock, jazz, blues, muzyka kabaretowa i filmowa oraz standardy muzyki funk i soul.

Analiza wyników wskazała również na siłę Facebook ’a – respondentom zdecydowanie brakowało kontaktu z zespołem na najpopularniejszym portalu społecznościowym. Fani pragną również większej ilości nagrań na serwisie YouTube. Jakich? Przede wszystkim przebojów muzyki rozrywkowej w aranżacji Affabre The Chamber Singers.

Co ciekawe, kilkukrotnie zwracano uwagę na to, iż Affabre The Chamber Singers, mogłoby się bardziej wyluzować i zdjąć garnitury. Warto tu jednakże zaznaczyć, iż taki image sceniczny jest typowy dla tego gatunku muzyki. Zapewniamy, że gustowny ubiór nie wyklucza poczucia humoru. Wystarczy, choćby jeden raz wybrać się na koncert zespołu, by się o tym przekonać.

Pomimo niedużej popularności zespołów wokalnych w Polsce, Affabre The Chamber Singers ma szerokie grono wiernych fanów. Artystom pozostaje jedynie zarazić młodych odbiorców i rozkochać ich w tym, co robią.

Polecamy poniższe nagrania. Świetna zabawa i uczta dla ucha gwarantowana.

https://www.youtube.com/watch?v=hfKzrfnAMUQ

https://www.youtube.com/watch?v=6xbk7C_7Tv0

Notka o zespole: (http://www.affabreconcinui.com.pl/o-nas/historia)

AFFABRE (CONCINUI) – The Chamber Singers to zespół wokalny śpiewający a cappella, został założony w 1983r. w Poznaniu. Członkowie Zespołu są wychowankami dwóch znanych poznańskich chórów chłopięco-męskich S.Stuligrosza i J.Kurczewskiego.

Nazwa affabre concinui wywodzi się z łaciny i oznacza ” idealnie współbrzmiąc”, co jest artystycznym credo Zespołu.

Zespół koncertuje w największych ośrodkach kulturalnych kraju, a także poza jego granicami (Algieria, Anglia, Austria, Belgia, Białoruś, Chiny, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Japonia, Kanada, Korea Płd., Liban, Niemcy, Rosja, Stany Zjednoczone, Szkocja, Szwajcaria, Tajwan, Turcja, Ukraina, Watykan, Włochy).

Zespół inaugurował Tarnowski Tydzień Talentów (1987), Poznańską Wiosnę Muzyczną (1989), Festiwal Muzyki w Łańcucie (1991), Międzynarodowy Festiwal „Wratislavia Cantans”(1996); występował podczas wielu Festiwali muzycznych w Polsce i za granicą m.in. na Festiwalu Al Bustan w Libanie oraz Schleswig-Holstein w Niemczech.

Był gościem Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1997). Wielokrotnie występował podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.

W 1988r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Gorycji (Włochy) w kategorii zespołów kameralnych, a w 1994 laureatem II nagrody XLII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Arezzo (Włochy).

W sierpniu 2008 roku Affabre Concinui wystąpił na Festiwalu w Edynburgu (Szkocja), gdzie jako jeden z nielicznych wykonawców zdobył najwyższą notę przyznawaną przez recenzentów festiwalowych.

W 1987 roku redakcja „Głosu Wielkopolskiego” przyznała Zespołowi medal Młodej Sztuki.

Zespół reprezentował kraj na Wystawach Światowych EXPO w Sewilli (1992), Hanowerze (2000) i w Aichi (2005), podczas Festiwalu Kultury Polskiej na Tajwanie, Tygodniach Kultury Polskiej w Pekinie i Algierze, na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos oraz na koncertach podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie.

Affabre zarejestrował wiele programów radiowych i telewizyjnych dla stacji polskich i zagranicznych.

W 1991 roku Zespół nagrał pierwszą płytę kompaktową z muzyką polskiego renesansu dla francuskiego dystrybutora Harmonia Mundi, wysoko ocenioną przez krytyków specjalistycznego miesięcznika „Diapason”. Od tego momentu powstają kolejne płyty (CD i DVD) zawierające repertuar zespołu, który obejmuje ponad 300 utworów, począwszy od muzyki renesansu po muzykę współczesną, kolędy polskie i różnych narodów oraz żarty muzyczne i utwory orkiestrowe – ze znakomitą imitacją instrumentów muzycznych. Wśród kompozytorów tego repertuaru znajdują się m.in.: G.P.da Palestrina, B.Pękiel, Wacław z Szamotuł, T.Tallis, Orlando di Lasso, T.Morley, F.Schubert, R.Schumann, F.Chopin, St.Moniuszko, F.Poulenc, K.Penderecki, K.Dębski. Dużą część repertuaru Affabre Concinui stanowią przeboje rozrywkowe XXw. Świetnie zaaranżowane, wiernie oddają klimat oryginalnych wykonań z lat 50., 60., 70. i entuzjastycznie przyjmowane są przez publiczność podczas koncertów zespołu.

Paweł Chmielowski
www.tric.pl

 

 

 

Dodaj komentarz