Zwierzęta mają swoje święto


Światowy Dzień Zwierząt ustanowiony został już 81 lat temu, aby podkreślić problem niszczenia środowiska i wymierania gatunków. Obchody odbywają się 4 października, w dniu w którym przypada uroczystość św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt w Kościele rzymskokatolickim. W tym szczególnym dniu organizacja ekologiczna WWF chciałaby zwrócić uwagę Polaków na problemy zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i zachęcić do wspierania ich ochrony.

W ciągu ostatnich 150 lat tempo wymierania ptaków i ssaków zwiększyło się aż czterokrotnie. Na listę zagrożonych gatunków Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody wpisanych zostało już ponad 61 tysięcy gatunków zwierząt. Utrata naturalnych siedlisk, emisja zanieczyszczeń i nielegalny handel zagrożonymi gatunkami to podstawowe zagrożenia jakie napotykają na co dzień zwierzęta. Z raportu WWF wynika, że wskaźnik zachowania gatunków ukazuje dramatyczny spadek od początku badań, czyli od 1970 roku.

– Na podstawie badań nad 9 tysiącami populacji prawie 2700 gatunków ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb wiemy, że ich liczebność zmniejszyła się w skali globalnej o 1/3. Największy spadek odnotowano w strefie tropikalnej, gdzie populacja zwierząt lądowych zmniejszyła się o ponad 40%, a populacja zwierząt żyjących w morzu nawet o 60%. W morzach dramatyczny spadek liczebności – o 74 procent w ciągu 50 lat – został odnotowany w przypadku dorsza atlantyckiego. Z kolei na lądzie, liczebność tygrysów zmniejszyła się aż o 70 procent – mówi Paweł Średziński z WWF Polska.

Nielegalny handel zagrożonymi gatunkami zwierząt jest dziś jednym z najważniejszych problemów w ochronie ginących gatunków. Do Polski co roku trafiają dziesiątki tysięcy egzotycznych gatunków zwierząt nielegalnie odławianych w naturze. Najczęściej przemycane gatunki to egzotyczne papugi, węże, żółwie i jaszczurki. Większość z nich ginie w czasie transportu, a zwierzęta osłabione podróżą i hodowane w nieodpowiedni sposób często podzielają ich los.

– Jednym ze skutecznych sposobów walki z tym procederem jest po prostu nie kupowanie egzotycznych zwierząt – dodaje Średziński. – Chcielibyśmy uświadomić już najmłodszym Polakom, jaka jest prawdziwa cena posiadania egzotycznego pupila. Dlatego zapraszamy szkoły podstawowe do projektu edukacyjnego „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły”.

Zagrożone gatunki zwierząt trafiają do Polski także jako turystyczna pamiątka z podróży lub składnik preparatów tradycyjnej medycyny azjatyckiej. W samym 2011 roku na polskich przejściach granicznych celnicy znaleźli ponad 12 000 nielegalnych okazów, a wśród nich aż 9594 produktów tradycyjnej medycyny azjatyckiej. Unikając preparatów tradycyjnej medycyny azjatyckiej o nieznanym składzie możemy przyczynić się do ocalenia życia tygrysa, słonia lub nosorożca. Światowy Dzień Zwierząt obchodzimy także po to, aby każdy z nas zrozumiał, że może chronić zagrożone gatunki na własną rękę. Bez dobrej woli i świadomości ludzi żadne rozwiązania prawne czy patrole policji nie uratują ginącej przyrody – podsumowuje Średziński.
Kontakt do mediów:

Dodaj komentarz