Zobacz projekt przebudowy Biblioteki Uniwersyteckiej UP


Mający czterdzieści lat budynek Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu usytuowany przy ul. Witosa czeka przebudowa i nadbudowa. Firma Neostudio Architekci zaprezentowała właśnie projekt, który przekształci ją w odpowiadający współczesnym standardom, komfortowy i przyjazny użytkownikom obiekt uczelniany.


Priorytetem projektu było też możliwie nieinwazyjne zwiększanie rozmiarów bryły budynku, pomimo obszernego programu rozbudowy i nadbudowy. Zadanie powiększenia dostępnej ilości woluminów zrealizowano przez zaprojektowanie rozbudowy budynku od jego południowej strony na całej wysokości istniejącej bryły oraz nadbudowę rozbudowanego już obiektu o jedną kondygnację.

Realizacja inwestycji umożliwia zwiększenie obecnego księgozbioru z niecałych 600 000 woluminów do liczby 922 820 woluminów we wszystkich pomieszczeniach. Ponadto funkcje istniejące uzupełniono o program zawierający hol wystawienniczy, bufet oraz przestrzenie relaksu i integracji studentów. Całość uzupełniono o pojemne magazyny w kondygnacji przyziemia, zaprojektowano od nowa Odział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, wiążąc go z istniejącymi garażami dla samochodów dostarczających zbiory.


Na parterze przeprojektowano strefę wejściową do budynku, umiejscawiając przy wejściu punkt informacyjny, księgarnię, strefę relaksu i integracji studentów oraz hol wystawienniczy z możliwością wyjścia na park wystawienniczy na tarasie wschodnim. Zaprojektowano także bufet na 48 osób z niezależnym wejściem i strefą dostaw oraz wyjściem na ogród. Pojawił się również magazyn od strony południowej, zmieniona została natomiast aranżacja szatni i administracji.

Na kondygnacji I piętra przeprojektowany układ pomieszczeń zawiera magazyn, strefę wykładową z zapleczem, część administracyjną dyrektora biblioteki, wypożyczalnia z otwartym księgozbiorem. Natomiast II piętro to otwarta przestrzeń czytelni z księgozbiorem z towarzyszącymi jej funkcjami dodatkowymi, takimi jak pomieszczenia nauki cichej, grupowej i indywidualnej. Od południa zlokalizowano magazyn w części rozbudowanej, a także pomieszczenia techniczne wentylatorowni.

Zaprojektowano też nowe sanitariaty na każdej kondygnacji, windy towarowo-osobowe, szachty instalacyjne, pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Całość obiektu uzupełniono o dodatkową, wydzieloną pożarowo klatką schodową.

oprac. tww, źródło: Neostudio Architekci

Dodaj komentarz