Znicze pamięci zapłonęły w gminie Stęszew


Uczniowie Szkoły Podstawowej w Stęszewie włączyli się w XIII edycję edukacyjno-społecznej akcji „Zapal znicz pamięci” organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu, a ich znicze zapłonęły w miejscach pamięci na terenie gminy Stęszew.

Celem akcji „Zapal znicz pamięci” jest wspólne uczenie pamięci przedstawicieli polskich warstw przywódczych, którzy zostali zamordowani na terenach II RP wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy: w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach i Górnym Śląsku. Znicza zapalane są przede wszystkich w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach operacji „Tannenberg” i „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

Jednym z takich miejsc są Groby w Wypalankach na obszarze leśnym pomiędzy wsiami Dębienko i Wypalanki, na terenie północno-zachodniej części Wielkopolskiego Parku Narodowego. Zbiorowa mogiła składa się z pięciu grobów, a dojść do nich można szlakiem od ul. Poznańskiej (wejście Lasy Dębienko). W tym miejscu spoczywa ok. 2000 Polaków, przede wszystkim więźniów Fortu VII, obozu w Żabikowie, jak również ludzi chorych psychicznie ze szpitala w Kościanie. Wiadomo, że wśród zabitych były wybitne postacie II RP m.in. prof. Stanisław Kalandyk, prof. Stanisław Pawłowski, wojewoda Adolf Bniński i członkowie Delegatury Rządu na Kraj.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz