Znicze pamięci zapłonęły w całej Wielkopolsce


Kilkaset osób wzięło udział w XIII edycji akcji medialno-edukacyjnej „Zapal znicz pamięci” i zapaliło znicze pamięci w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach operacji „Tannenberg” i „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej na terenach II RP wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy. Główne uroczystości odbyły się na terenie Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII w Poznaniu.

Akcja „Zapal znicz pamięci” jest wspólnym przedsięwzięciem pionów edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej z Poznania, Gdańska, Bydgoszczy, Katowic i Łodzi oraz regionalnych rozgłośni radiowych przy współudziale Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII w Poznaniu. Akcję zapoczątkowano w 2009 r., a jej pomysłodawczynią dziennikarka Radia Merkury, a obecnie dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu Anna Gruszecka.

– Początkowo przedsięwzięcie to było kierowane do mieszkańców Wielkopolski, aby w swoim najbliższym otoczeniu znaleźli miejsce, w którym ginęły osoby z ich miejscowości, z ich okolic, bardzo często także z ich rodzin. Na początku to była taka akcja, że się przychodziło samemu, bez uroczystości. Najważniejszy był gest, gest zapalenia znicza, przypomnienia sobie tych osób i przesłanie zdjęcia, po to żebyśmy zobaczyli, ile tych miejsc jest obok nas. Myślę, że ta pamięć się pogłębiła, a wskazane przez mieszkańców regionu miejsca zostały otoczone szczególną opieką przez władze samorządowe. Myślę, że to, jak większość tego rodzaju zadań, jest zadanie na zawsze, na dziś i na jutro – mówi Anna Gruszecka.

Główne uroczystości związane z XIII edycją akcji medialno-edukacyjnej „Zapal znicz pamięci” odbyły się na terenie Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII w Poznaniu. Uroczystość uświetnili przedstawiciele najważniejszych władz i instytucji. Patronem honorowym akcji jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Obecny był również Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł. Prezydenta Miasta Poznania reprezentował pierwszy zastępca Mariusz Wiśniewski. Gospodarzami byli współorganizatorzy, dyrektor IPN Oddział w Poznaniu, dr hab. Rafał Reczek, Maciej Mazurek, Prezes Radia Poznań oraz partner akcji, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki. Spotkanie poprowadziła koordynująca ponadregionalną akcję Marta Szczesiak-Ślusarek, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, a o szczególną oprawę uroczystości zadbali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 51 i Szkoły Podstawowej nr 58 w Poznaniu.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz