Znamy Poznanianki 2023


Poznań dla kobiet

Miasto od lat wspiera swoje mieszkanki – m.in. poprzez dotacje, udzielane działającym na ich rzecz organizacjom pozarządowym. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu Fundacja Centrum Praw Kobiet może pomagać osobom doświadczającym przemocy, a Fundacja PCPS – prowadzić dla nich program kompleksowego wsparcia. Stowarzyszenie Czas Praw Kobiet prowadzi dla poznanianek liczne warsztaty i webinary, a Fundacja im. Julii Woykowskiej pomaga mieszkankom stolicy Wielkopolski we wzmocnieniu pozycji i roli w życiu publicznym.

– Za tymi dotacjami kryją się dziesiątki warsztatów, spotkań i bardzo konkretnej pomocy, która trafia do poznanianek – podkreśla Marta Mazurek, radna miejska i członkini kapituły akcji społecznej. – Prezydent Miasta w 2021 r. podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Owocem tego jest Równościowy Plan Działania, do którego stworzenia Miasto zostało zobowiązane. Zapraszamy do konsultacji projektu tego dokumentu. Rozpoczną się one 20 października i potrwają do połowy listopada. O samej Karcie oraz Równościowym Planie Działania będzie można również posłuchać podczas Tygodnia Kobiet w panelu poświęconym inkluzywności.

7 września Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, podpisał Plan Równości Płci. To dokument, który jest znakiem, że urząd miasta jako pracodawca ceni równość traktowania kobiet i mężczyzn oraz dąży do wyrównania ich szans.

Poznań aktywizuje też zawodowo i społecznie obywatelki Ukrainy, które przyjechały tu wraz z wybuchem pełnoskalowej wojny w ich kraju. Organizowano dla nich spotkania z psychologiem, grupy wsparcia, spotkania wytchnieniowe oraz integracyjne dla Ukrainek. Dzięki temu powstała bezpieczna przestrzeń do wymiany doświadczeń, dzielenia się traumą, ale również szukania narzędzi, które umożliwiają aktywne życie społeczne i rodzinne. AW

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz