Znamy Poznanianki 2023


Poznanianki 2023

Bohaterkami tegorocznej kampanii są:

Agnieszka Kubicka – działaczka społeczna, edukatorka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Wózkowicze. Od urodzenia choruje na SMA – Rdzeniowy Zanik Mięśni. Prowadzi szkolenia i warsztaty dla firm, urzędów i szkół z empatii i savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami. Od wielu lat przełamuje bariery. Jej marzeniem jest, aby zdanie osób z niepełnosprawnościami było zawsze brane pod uwagę w kwestiach, które ich dotyczą.

Wioletta Bogusz – współzałożycielka oraz przewodnicząca stowarzyszenia „Zupa na Głównym”, które na terenie Poznania od 6 lat wspiera osoby ubogie i w kryzysie bezdomności. W tym czasie stowarzyszenie rozwinęło się z cotygodniowego spotkania kilku osób do organizacji z kuchnią, zapleczem magazynowym oraz świetlicą dla pań. Jej marzeniem jest, by nikt nie musiał mieszkać na ulicy, a takie organizacje, jak stowarzyszenie „Zupa na Głównym” – nie miały niczego do zrobienia.

Alicja Nowaczyk i Anna Furmaniuk – założycielki Fundacji Matecznik, której misją jest hasło: „Mamy głos na porodówkach! Matka = Kobieta = Obywatelka”. Fundacja organizuje webinaria, warsztaty edukacyjne, zapewnia bezpłatne wsparcie psychologiczne i prawne pokrzywdzonym kobietom. Interweniuje w szpitalach, w których łamane jest prawo, prowadzi badania społeczne i monitorujące. Marzeniem Alicji i Anny są silne, odważne kobiety, które głośno mówią, czego chcą.

Maria Andruchiw – społeczniczka, aktywistka i działaczka kulturalna. Wywodzi się ze środowiska polonijnego w Ukrainie. Wiceprezeska Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska-Ukraina” w Poznaniu, współorganizatorka festiwalu „Ukraińska Wiosna”, członkini Rady ds. Integracji Migrantów i Migrantek przy Urzędzie Miasta Poznania. Założyła wolontariacką grupę „Sztab Aniołów”, której celem jest pomoc humanitarna Ukrainie. Uważa, że siłą napędową państwa jest społeczeństwo obywatelskie.

Aleksandra Sudolska – założycielka klubu Schron, prezeska i założycielka Local Girls Movement. Na co dzień zarządza trzydziestoosobowym zespołem, przez lata organizowała różnorodne wydarzenia kulturalne i muzyczne, ostatnio skoncentrowała się na wspieraniu i edukowaniu kobiet i osób z doświadczeniem kobiecym. Nie musi szukać motywacji. Napędzają ją działania.

Od poniedziałku, 9 października, każdą z bohaterek będzie można poznać lepiej, słuchając odcinków podcastu „Czuły Poznań”. Linki do nich będzie można znaleźć na miejskich profilach w mediach społecznościowych.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz