Znamy laureatów III edycji nagrody STUKOT’56 (ZDJĘCIA)


Nagrodzeni w kategorii „Prawo i Chleb” – Zupa na Głównym – Zuzanna Pietkiewicz w imieniu wolontariuszy oraz organizatorów podkreśliła, że hasło „Żądamy Chleba” jest im bardzo bliskie. „Na co dzień pomagamy osobom w kryzysie bezdomności. Chcielibyśmy, by w Poznaniu powstało miejsce, w którym każdy potrzebujący otrzyma pomoc”. Przypomniała, że od pięciu lat zbierają środki przy okazji obchodów Czerwca 56’ na posiłki dla najbardziej potrzebujących w ramach Akcji „Żądamy Chleba”.

Więcej o laureatach:

Zwycięzcy w kategorii O BOGA: Siewcy Lednicy

Zespół Siewcy Lednicy powstał w 2000 roku z inicjatywy o. Jana Góry, dominikanina, na potrzeby Spotkań Lednickich. Ich celem było stworzenie muzyki, przy której młodzież modląca się na Polach Lednickich mogła chwalić Boga z entuzjazmem i radością. Siewcy Lednicy mają na swoim koncie występy przed św. Janem Pawłem II, Benedyktem XVI oraz papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Występowali także na ŚDM w Panamie w 2019 roku. Zagrali prawie 600 koncertów, odwiedzając nie tylko polskie miasta, ale także występując za granicą. Wydali 6 albumów i 8 singli, a ich muzyka przyciąga zarówno młodych, jak i tych, którzy niewiele mają wspólnego z muzyką chrześcijańską. Zespół Siewcy Lednicy został nagrodzony za wprowadzenie nowej formy ewangelizacji do Kościoła polskiego, za świadectwo wiary oraz otwartość na młodych ludzi poszukujących Boga.

Zwyciężczyni w kategorii ZA WOLNOŚĆ: Hanna Suchocka

Profesor Hanna Suchocka specjalizuje się w prawie konstytucyjnym, prawach człowieka i prawie publicznym. Była Premierem Rządu RP od 1992 do 1993 roku, a od 1997 do 2000 roku pełniła funkcję ministra sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka. Od 2001 do 2013 roku była Ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej. Od 1990 roku jest ekspertem Komisji Weneckiej, a w 2016 roku została honorową przewodniczącą Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo. Hanna Suchocka była pierwszą kobietą w Polsce pełniącą funkcje premiera i ambasadora RP w Watykanie. Aktywnie uczestniczyła we wdrażaniu zasad demokratycznego państwa prawa i była postrzegana jako osoba o wyjątkowej wiarygodności, humanistycznych wartościach, kompetencji, mądrości, skromności i serdeczności. Jako minister sprawiedliwości zainicjowała reformy prawa.

Zwycięzcy w kategorii PRAWO I CHLEB: Zupa na Głównym

Zupa na Głównym to inicjatywa społeczna, która powstała z potrzeby serca i chęci niesienia pomocy najbardziej potrzebującym w Poznaniu. Pomysł narodził się ze spotkania grupki przyjaciół, którzy wierzyli, że w mieście znajdzie się wielu ludzi z empatią i chęcią pomocy innym. Oficjalnie działalność rozpoczęła się 14 października 2017 roku, a od 27 marca 2018 roku działa jako zarejestrowane stowarzyszenie. Zupa na Głównym skupia się na pomocy osobom znajdującym się na życiowym zakręcie: ubogim, bezdomnym, chorym, niepełnosprawnym oraz każdemu, kto potrzebuje ciepłego posiłku, rozmowy czy wsparcia. Spotkania odbywają się w każdą sobotę o godzinie 17:30 na przystanku tramwajowym „Dworzec Zachodni”, gdzie oprócz posiłku oferowane są kawa, herbata, domowe ciasta, kanapki na drogę, odzież, środki czystości i pomoc medyczna. Stowarzyszenie zaczynało od gotowania w domu jednego z wolontariuszy, korzystając z zwykłej kuchenki gazowej. Teraz, co sobotę o 13:00, wolontariusze spotykają się w siedzibie przy ul. Przemysłowej 45a, aby przygotować posiłek dla około 100 osób. Za swoją pracę nie pobierają wynagrodzenia, a działalność opiera się na wsparciu ludzi dobrej woli i darczyńców. Celem Zupy na Głównym jest nie tylko zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych, ale także przywracanie godności i wiary w siebie osobom w kryzysie bezdomności. Wolontariusze starają się nie oceniać ani pouczać, ale oferują wsparcie, rozmowę i pomoc w znalezieniu ścieżek rozwiązania problemów.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz