Co mówią jurorzy o tegorocznych trendach?
Przewodnicząca Jury, Anna Wileczek, zauważa, że na liście dwudziestu nominowanych do MSR 2024 znalazły się dobrze już osadzone w komunikacji młodzieży słowa, takie jak: sigma, GOAT, rizz, slay, delulu czy bambik. „Osiągnęły status jednostek – jak mówią młodzi – „mainstreamowych” i ze względu na pragmatyczną przydatność do szybkiej waloryzacji osób lub zjawisk pozostaną na długo. (…) Ale to humor jest jedną z odwiecznych motywacji do kreowania nowych znaczeń wśród młodzieży, także w socialmediowych społecznościach. Coraz częściej jednak ludyczność produkowanych znaczeń jest celem samym w sobie. Wystarczającym powodem jest bowiem absurd, groteskowość, karykaturalność, wpadające w ucho brzmienie, skojarzone niekiedy z utworem muzycznym, lub kształt graficzny wyrazu, aby znalazły się „w wiralowym trendzie” jednostki, takie jak azbest, czemó, glamur lub fe!in.”
Z kolei Marek Łaziński zwraca uwagę, że tegoroczne zgłoszenia nasuwają pytanie o funkcje języka i wypowiedzi. „Podstawowa funkcja komunikacyjna, odnosząca się do rzeczywistości, jest w slangu zawsze mniej ważna niż w języku ogólnym, ustępuje często miejsca funkcji ekspresywnej, wyrażającej emocje oraz funkcji integrującej rozmówców jako członków wspólnoty”.
Zachęcamy do zapoznania się z wszystkimi komentarzami Jury Plebiscytu.
Jak zagłosować teraz na swoje ulubione słowo?
Swój głos można oddać na stronie plebiscytu sjp.pwn.pl. Czas na oddanie głosu jest tylko do 30 listopada 2024 (do godz. 12:00). Szczegóły plebiscytu można znaleźć w Regulaminie.
Wyniki plebiscytu PWN poznamy już w pierwszej połowie grudnia. Wtedy dowiemy się, które słowo podbiło Wasze serca. Młodzieżowe Słowo Roku 2024 czeka na Twój wybór!