Znaki bhp w pracy – czy wiesz, co oznaczają?


Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku zakładów produkcyjnych i pracy z maszynami, ale nie tylko. Tak naprawdę każdego dnia wykonując swoje obowiązki służbowe jesteśmy narażeni na potencjalne niebezpieczeństwo, które może mieć różne źródła. Takie zagrożenia mogą zostać znacznie ograniczone lub też całkowicie wyeliminowane przez stosowanie znaków bhp. Jednak ważne jest to, aby wiedzieć, co dany znak oznacza. Sprawdź, jakie są najbardziej powszechne znaki bezpieczeństwa i higieny pracy i jak się do nich stosować.

Znaki ewakuacyjne i przeciwpożarowe

Te grupy oznaczeń można spotkać absolutnie wszędzie. Znaki ewakuacyjne są koloru zielonego i mają białe elementy, a tabliczki przeciwpożarowe są czerwone i również posiadają białe grafiki. Obie te kategorie znaków bhp znaleźć można nie tylko w miejscach pracy ale też w budynkach publicznych oraz mieszkalnych. To wręcz podstawowe znaki bezpieczeństwa, które niejednokrotnie odgrywają ogromną rolę w ratowaniu zdrowia i życia.

Jak sama nazwa wskazuje, znaki ewakuacyjne służą do oznaczania drogi ewakuacyjnej z budynku. Za każdym razem, kiedy zajdzie konieczność ewakuacji to właśnie za nimi trzeba podążać aby udać się w bezpieczne miejsce. Jest to bardzo obszerna grupa znaków, jednak najbardziej powszechne z nich to znak wyjście ewakuacyjne, który umieszczany jest nad lub obok głównych drzwi, które powinny zostać użyte podczas opuszczania obiektu w sytuacji zagrożenia. Wszędzie tam, gdzie mogą zajść wątpliwości co do kierunku ewakuacji, umieszcza się strzałki kierunkowe oraz inne tabliczki jasno wyznaczające drogę ewakuacyjną.

Natomiast znaki przeciwpożarowe wskazują na lokalizację sprzętu gaśniczego, który jest niezbędny podczas pożarów. Najbardziej popularne i najczęściej spotykane są znaki gaśnica oraz hydrant wewnętrzny. To, jaki oprócz tego znak przeciwpożarowy znajdzie się w budynku zależy od tego, jakie rozwiązania zostały zastosowane.

Instrukcje bhp

W każdym miejscu pracy powinny znaleźć się także instrukcje bhp, w których zawarte zostały zasady bezpieczeństwa. Stosuje się zarówno instrukcje ogólne dotyczące wszystkich pracowników, jak i instrukcje stanowiskowe związane z konkretnym zawodem. Takie wykazy są przygotowywane przez osoby z odpowiednią wiedzą, jak na przykład specjaliści do spraw bhp. W instrukcjach zawarte są informacje dotyczące bezpiecznego wykonywania zadań i obsługi maszyn. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku korzystania z urządzeń, gdzie niewiedza oraz brak reguł, do których można się zastosować, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Instrukcje bhp są prostokątnymi planszami wypełnionymi tekstem. W zależności od koloru ramki mają one inne zastosowanie. Zielone związane są z pierwszą pomocą, czerwone z bezpieczeństwem pożarowym, a żółte to pozostałe, standardowe instrukcje.

Znaki zakazu, nakazu i ostrzegawcze

Oznaczenia z tych kategorii są dobierane indywidualnie w zależności od rodzaju zagrożenia, jakie można spotkać w miejscu pracy. Znaki bezpieczeństwa w postaci znaków ostrzegawczych to żółte trójkąty z czarnymi elementami. Ostrzegają między innymi o substancjach łatwopalnych, ostrych krawędziach, ruchomych elementach maszyny, instalacjach elektrycznych, urządzeniach do transportu poziomego śliskiej powierzchni czy niebezpieczeństwie zgniecenia dłoni. Znaki nakazu są niebieskie i posiadają białe grafiki. Najpopularniejsze z nich wskazują na konieczność stosowania indywidualnych środków ochrony, jak rękawice, kaski, specjalne obuwie, osłony twarzy czy kamizelki odblaskowe. Ostatnia ważna grupa to znaki zakazu z czarnymi i czerwonymi elementami. Stosuje się je oczywiście w celu podkreślenia, jakie czynności i zachowania są zabronione w danym miejscu lub na stanowisku pracy.

Pamiętajmy, że znajomość znaków bhp oraz stosowanie się do nich wpływa na bezpieczeństwo i ogranicza ryzyko wypadków.

Dodaj komentarz