Zmiany w opłatach za odpady


Co jest finansowane z opłat za gospodarowanie odpadami?

Z pobranych opłat gmina pokrywa wydatki związane z funkcjonowaniem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Ponad 91% nakładów stanowią koszty odbioru, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych oraz utrzymania Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK/MPSZOK).

Pozostałe niespełna 9% kosztów jest ponoszone na edukację ekologiczną w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi oraz obsługę administracyjną systemu.

Porównanie stawek

Warto podkreślić, że przyjęta wysokość opłat stanowi tylko 41% wartości stawek maksymalnych określonych w ustawie, a więc jest na poziomie zdecydowanie niższym niż jej maksymalny wymiar.

Dzięki temu wysokość opłaty za pojemnik/worek jest porównywalna lub niższa niż w sąsiadujących z Poznaniem gminach, ale także w innych aglomeracjach w naszym kraju. Przykładowe porównanie stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi (nieruchomości niezamieszkałe dla pojemnika 120 l) w kilku innych miejscowościach znajduje się na załączonej fotografii na końcu artykułu. WGK/ AJ

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz