Gdy archeolodzy zakończą swoje badania, miasto przygotuje materiały do ogłoszenia
konkursu na zagospodarowanie drugiego dziedzińca. Wytyczne konkursowe będą brały pod uwagę ustalenia zawarte w zwycięskim projekcie modernizacji placu Kolegiackiego. To dokument, który określa sposób zagospodarowania nie tylko samego placu Kolegiackiego, ale i jego okolic – w tym drugiego dziedzińca.
Wytyczne konkursowe będą również uwzględniać obowiązujący miejscowy plan
zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Definiuje on drugi dziedziniec jako plac miejski i daje możliwość jego zabudowy. Ewentualny budynek – liczący maksymalnie dwie naziemne kondygnacje – mógłby jednak stanąć wyłącznie w miejscu, w którym obecnie znajdują się garaże. Reszta terenu, czyli obecny parking, powinna być miejscem otwartym i dostępnym dla mieszkańców Poznania.
Porozumienie między miastem a kurią to kolejna ze spraw, która została rozwiązana w
poszanowaniu wzajemnych relacji i interesów. Do tej pory uregulowano już kwestie terenów tzw. traszek ratajskich, terenów nadmaltańskich i kolejki Maltanki. Dzięki osiągniętemu porozumieniu mieszkańcy Poznania zyskają nową przestrzeń, natomiast strona kościelna – teren z przeznaczeniem na cele sakralne przy ul. Milczańskiej.
Fot. Hieronim Dymalski