Zmiany czy kontynuacja w poznańskiej polityce mieszkaniowej?


W okresie od stycznia do początku lipca Oddział Polityki Mieszkaniowej był częścią Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, który wraz ze spółkami PTBS i ZKZL należał do decernatu podległemu zastępcy prezydenta miasta Poznania Agnieszki Pachciarz. Od 3 lipca powyższe kompetencje zostały przekazane zastępcy prezydenta miasta Poznania Arkadiuszowi Stasicy.

Agnieszka Pachciarz

W tym okresie oprócz bieżących, typowych zadań, Oddział aktywnie uczestniczył w pracy nad Diagnozą Potrzeb Mieszkaniowych. Wspólnie z Wydziałem Rozwoju Miasta tworzono zasady, zakres badania tychże potrzeb, które będą bazą dla Polityki Mieszkaniowej Miasta Poznania. Do końca czerwca analiza przebiegała terminowo, przeprowadzone warsztaty także z mieszkańcami PTBS i ZKZL zakończono uzyskaniem bardzo owocnych materiałów i wniosków.

Poza tym Wydział przeprowadził we współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych w Poznaniu oraz przy udziale urzędników zajmujących się mieszkalnictwem, poradnictwo prawne dla lokatorów mieszkań komunalnych, socjalnych oraz zainteresowanych nimi lokatorów zasobu prywatnego. Od 10 kwietnia do końca czerwca br. udzielono 83 porady, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Charakter problemów i rzeczywista frekwencja pozwoliły ocenić faktyczną skalę problemu.

ZKZL i Odział Polityki Mieszkaniowej przygotowały również zmianę uchwały dotyczącej zamian mieszkań. Już pierwsze rekomendacje dotyczące zmian, wskazywały na potrzebę określenia zasad rozliczenia różnic wartości bonifikaty wynikającej z zamiany (różnica ta wynika z lokalizacji, stanu technicznego i wielkości mieszkania). Niezależnie od wyników audytu zleconego przez Prezydenta Miasta Poznania, oczywista wydaje się zmiana dotycząca ww. kwestii. Uchwała ta jest już procesowana i opiera się na stosowanej obecnie praktyce ZKZL, która jednak musi być jednoznaczna i konsekwentnie realizowana.

Wobec powszechnej potrzeby, przy dużym zaangażowaniu pracowników Oddziału Polityki Mieszkaniowej, rozpoczęto prace nad modyfikacją zasad udzielania pomocy mieszkaniowej. Zmiany zapoczątkowane w tym czasie miały na celu uwzględnienie wyjątkowych, zwłaszcza społecznych przesłanek, do udzielenia tejże pomocy.

ZKZL przygotowywała analizy i prezentacje dotyczące programu budownictwa komunalnego, w szczególności lokalizacji oraz finansowania.

Wobec faktu oczekiwania na mieszkania socjalne przez ok. 2500 rodzin, obecny brak potencjału do zapewnienia tychże mieszkań, brak możliwości dokonywania istotnych zmian w zasobie komunalnym oraz deklaracji budowy 4 tysięcy mieszkań, ZKZL przygotował alternatywne możliwości budowy od 1300 do 2600 po 4 000 mieszkań.

Wybór lokalizacji: przyjęto zasady rozproszonej zabudowy (kilkanaście lokalizacji), wykorzystanie lokalizacji z barakami (podniesienie obecnego standardu mieszkania), wyboru lokalizacji z możliwie uregulowaną stroną formalno – prawną i infrastrukturalną.

Nowością jest też powołanie przez zastępcę prezydenta miasta Poznania Agnieszkę Pachciarz (we współpracy z zastępcą prezydenta miasta Poznania Maciejem Wudarskim) zespołu składającego się z Prezesa i pracowników ZKZL oraz wydziałów związanych z mieszkalnictwem w Urzędzie Miasta (Wydział Gospodarki Nieruchomościami, Wydział Urbanistyki i Architektury oraz Oddział Polityki Mieszkaniowej w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych), który miał ocenić, przedyskutować i wskazać optymalne lokalizacje oraz ryzyka z nimi związane. Pozwoli to uniknąć poprzednich sporów formalnych pomiędzy ZKZL a Urzędem Miasta.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przygotował też prezentację dotyczącą alternatywnych źródeł i konstrukcji finansowania inwestycji. Alternatywy finansowania nie opierają się jedynie na wyborze instytucji (od Banku Gospodarstwa Krajowego przez Europejski Bank Inwestycyjny lub innego banku), metody (kredyt, obligacje), ale też odnoszą się do poziomu i formy zaangażowania budżetu miasta (w szczególności kwoty przeznaczonej dotychczas na odszkodowanie za niezapewnienie lokali socjalnych).

Obie te prezentacje stanowią materiał do dalszych prac tak przez wydziały Urzędu Miasta jak i komisje Rady Miasta.

Dodaj komentarz