Co ważne – każdy, kto dziś nie płaci PIT na rzecz Poznania i 19 gmin, zawsze może to zrobić, do czego zachęcamy. Wystarczy do kwietnia 2025 r. dołączyć do grona płacących podatek lokalnie i skorzystać z Biletu Metropolitalnego.
W przypadku Poznania – nie trzeba być zameldowanym, aby tu rozliczyć swój podatek. Nie trzeba też składać żadnych dodatkowych dokumentów o zmianie miejsca zamieszkania – Urzędy Skarbowe same to zaktualizują. To, co tylko wystarczy zrobić, to wpisać w zeznaniu podatkowym poznański adres zamieszkania. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie OK Poznań.
Pozostawienie cen Biletów Metropolitalnych bez zmian wynika z dbałości Miasta o zapewnienie jak najlepszych warunków życia dla jego mieszkanek i mieszkańców. Chodzi przede wszystkim o osoby, które rozliczając swoje podatki w miejscu zamieszkania, przyczyniają się do powiększania zasobów finansowych, jakimi Miasto dysponuje. Duża ich część jest przeznaczona na finansowanie komunikacji zbiorowej.
Wraz z propozycją zmian uproszczona ma też być taryfa biletów okresowych. Zamiast dowolnego okresu od 14 do 366 dni wprowadzone zostaną bilety od 15 do 45 dni oraz na okres: 90, 180, 270 i 365 dni. Wyniki sprzedaży wskazują, że pasażerowie najczęściej wybierają bilety okresowe mieszczące się w przedziale do 40-45 dni oraz bilet na 90 dni i roczny. Dlatego elastyczny wybór pozostanie do dyspozycji pasażerów w przedziale od 15 do 45 dni.
Atrakcyjne ceny biletów specjalnych także mają pozostać bez zmian
Dbając o jak najlepsze warunki życia Miasto Poznań pamięta także o uczniach i uczennicach szkół podstawowych, osobach studiujących, czy seniorkach i seniorach. Atrakcyjne ceny biletów Semestralnych, Seniora i dla uczniów ze SP także mają pozostać bez zmian. Wszystkie tzw. bilety specjalne utrzymane zostaną na obecnym poziomie cenowym.
Ceny biletów specjalnych znajdują się na stronie ZTM.