Złamany Dom i kamienica Żelazko laureatami 25. edycji Nagrody Quadro


W tym roku jury konkursu zdecydowało także o przyznaniu wyróżnienia. Trafiło ono do Krzysztofa Urbaniaka i Macieja Waśko z pracowni Urbantech za projekt przebudowy placu Kolegiackiego. Wcześniej znajdował się tam parking, dziś jest to wielofunkcyjna przestrzeń w centrum miasta, umożliwiająca organizację wydarzeń kulturalnych i festynów. To miejsce, które podkreśla swój związek z dziedzictwem m.in. za pomocą „Zegara Historii” oraz przeszkleń, pod którymi widać obiekty znalezione przez archeologów. Na placu jest także strefa rekreacyjna z przestrzenią pod ogródki gastronomiczne. Znalazła się tam również podświetlana nocą fontanna. Ważnym elementem placu jest zieleń zarówno zachowana, jak i nowa, jak np. platany w północnej części, które tworzą naturalne zielone zadaszenie tego obszaru.

– Jesteśmy zaskoczeni docenieniem skromności rozwiązań, jakie zastosowaliśmy w projekcie. Wynikała ona z otoczenia i uszanowania kontekstu. Mamy nadzieję, że ta przestrzeń przysłuży się miastu, jego mieszkańcom i też odpowiednio upamiętni kolegiatę – zaznacza Maciej Waśko z pracowni Urbantech.

W tej edycji do finału konkursu jury zakwalifikowało trzy obiekty. Oprócz „Złamanego Domu” i placu Kolegiackiego wśród nominowanych do Nagrody znalazł się także wielorodzinny budynek mieszkalny „Famma” na Jeżycach pracowni CDF Architekci.

– Coroczna nagroda architektoniczna Prezydenta Miasta Poznania im. Giovanniego Battisty di Quadro, stanowi impuls dla tworzenia i polepszania przestrzeni miasta. Wpływa pozytywnie na jego krajobraz, poprzez wprowadzenie do niego nowych wartości estetycznych lub odpowiednio wyeksponowanie starych. Środowisko architektoniczne w tym kontekście podkreśla społeczny charakter swojej profesji, a wyłonienie najlepszego zrealizowanego w ostatnich dekadach projektu w ramach plebiscytu mieszkańców świadczy o większej świadomości przestrzennej poznaniaków, co bardzo cieszy – mówi Bartosz Jarosz, przewodniczący Rady Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Kamienica „Żelazko” doceniona przez poznaniaków

W roku jubileuszowej, 25. edycji Nagrody Quadro organizatorzy konkursu oddali także głos mieszkańcom. W ramach internetowego plebiscytu mogli oni wskazać jeden spośród 24 obiektów, których autorzy otrzymali w poprzednich latach roczną Nagrodę Quadro.

Kamienica Żelazko
Fot. CDF Architekci

Laureatem Nagrody Jubileuszowej za najlepszą realizację architektoniczną w latach 1998-2022 w Poznaniu i zdobywcą statuetki Srebrnego Quadro została pracownia CDF Architekci prowadzona przez Karola Fiedora za projekt odtworzenia neorenesansowej kamienicy u zbiegu ulic Ogrodowej i Krysiewicza. Oryginalny budynek powstał u schyłku XIX wieku na trójkątnej działce. Ze względu na wyróżniający się kształt zyskał przydomek „Żelazko”, co jest nawiązaniem do słynnego nowojorskiego Flatiron Building. Poznańska kamienica przetrwała II wojnę światową, jednak kilka lat temu, z uwagi na zły stan techniczny, zapadła decyzja o jej rozbiórce. W 2019 roku budynek wrócił na mapę miasta.

– Praca nad tym obiektem to była niekończąca się przygoda – od fundamentów aż po dach. Bez udziału inwestorów i ich nieustającej wyrozumiałości dla naszych szalonych pomysłów prawdopodobnie ten budynek nie wyglądałby tak jak teraz. Bardzo dziękujemy, nie spodziewaliśmy się tak znamienitej nagrody. Łączy się ona z jubileuszem naszej pracowni, która też ma 25 lat, zupełnie jak ta nagroda – podkreśla Krzysztof Łuczak z pracowni CDF Architekci.

Inicjatorem Nagrody im. Jana Baptysty Quadro jest firma UWI Inwestycje S.A., jeden z najstarszych poznańskich inwestorów również zaangażowany w działalność na rzecz miasta. To właśnie m.in. dzięki jego staraniom możemy oglądać rzeźbę słynnego architekta na fasadzie kamienicy, w której kiedyś mieszkał.

Patronem Nagrody jest Jan Baptysta Quadro, architekt epoki renesansu, który odpowiadał m.in. za przebudowę poznańskiego ratusza. Pierwszym laureatem był Klemens Mikuła za projekt zespołu sportowo-rekreacyjnego nad Jeziorem Maltańskim. W późniejszych latach przyznawane były one również m.in. autorom projektów Starego Browaru, biurowca Pixel, kompleksu City Park, Bramy Poznania, biurowca „Bałtyk” czy kolejnego etapu budowy osiedla „Nowy Strzeszyn”. W zeszłym roku Nagrodę Quadro otrzymał Przemysław Woźny z Pracowni Projektowej J. P. Woźny za projekt ekspozycji reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim.

Konkurs organizują: Miasto Poznań, UWI Inwestycje S.A., Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań oraz Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP. JZ

 

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz