Zgoda na życie: kampania na rzecz transplantologii


– Cześć przechodniu! Czy zastanawiałeś się kiedyś nad oddaniem swoich narządów? – takie pytanie usłyszeć można na dziedzińcu Urzędu Miasta. Zadaje je uczestnik kampanii „Zgoda na życie” poprzez interaktywną instalację, którą do Poznania przywiozło stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”.

-,pic1,1016,98830,151096,with-ratio,16_9

Na dziedzińcu Urzędu Miasta stanęła nietypowa instalacja artystyczna – drewniana ławka, która kryje w sobie historie osób po przeszczepieniu narządów , ­które dziękują swoim dawcom i ich rodzinom. W ten oryginalny sposób Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie” kontynuuje kampanię Zgoda na Życie.

Instalacja wydaje się być kolejnym użytkowym elementem w przestrzeni miejskiej – ławka ma co prawda nietypowy kształt i wyróżnia się nowoczesnym designem, ale jej prawdziwe znaczenie można poznać dopiero, kiedy się do niej podejdzie bliżej.

– Cześć Przechodniu! Czy zastanawiałeś się kiedyś nad oddaniem swoich narządów
po śmierci? Bo widzisz, ja dzięki takiej decyzji dziś mogę cieszyć się życiem – mówi Robert, jedna z osób dziękujących swojemu dawcy w nagraniu, które odtwarzane jest za pośrednictwem instalacji.

– Nazywam się Barbara. Jestem 16 lat po przeszczepieniu wątroby. Dziękuję dawcy, dziękuję jego rodzinie. Zawsze w moim sercu pozostaną jako najlepsi przyjaciele – słyszymy w kolejnym podziękowaniu.

W nagraniu wzięły udział m.in. osoby związane ze Stowarzyszeniem „Życie po przeszczepie” i Stowarzyszeniem Transplantacji Serca. Za projekt i realizację niecodziennej ławki odpowiedzialna jest m. in. Anna Czarnota, absolwentka wydziału grafiki warszawskiej ASP.

– Pomnik swoim kształtem nawiązuje do głównego elementu wizualnego kampanii – znaku zgody. Jednocześnie przypomina bumerang, a więc coś, co do nas wraca. Tak jak życie, które tracimy, ale które dzięki naszej decyzji o oddaniu narządów może wrócić do kogoś innego – wyjaśnia Anna Czarnota.

– Jednocześnie element roślinny pomnika nawiązuje do słowa „transplantacja” i tym samym słów „szczepić”, „sadzić”. Rośliny kwitnące w pomniku symbolizują życie” – dodaje.

Przy ławce znajduje się podajnik, skąd można pobrać oświadczenie woli. Deklarację można też wypełnić elektronicznie pod adresem www.deklaracja.zgodanazycie.pl.

Poznań jest kolejnym po Warszawie, Kielcach, Opolu, Katowicach, Oświęcimiu, Olsztynie i Lublinie miastem, do którego przyjechała instalacja.

Kampania „Zgoda na życie” potrwa do końca 2016 r. Jej celem jest upowszechnienie
w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej, zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zostawania potencjalnymi dawcami szpiku kostnego. Kampania finansowana jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011 – 2020.

Źródło: poznan.pl/ Hubert Bugajny/biuro prasowe
Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”

Dodaj komentarz