Żelazo – czy warto je suplementować w diecie dziecka?


Odpowiednia dieta jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dzieci. Jednak czasami konieczna jest też suplementacja. W przypadku dzieci bardzo często trzeba suplementować żelazo. Dziś podpowiemy Wam, dlaczego suplementacja jest tak istotna. Dowiecie się też jak żelazo wpływa na rozwój dzieci.

W przypadku dzieci bardzo często trzeba suplementować żelazo

Rola żelaza w prawidłowym rozwoju dziecka

Zacznijmy od tego, że już po 6 miesiącu życia w diecie dziecka nie może znajdować się tylko mleko. Sukcesywnie należy ją poszerzać o warzywa, potem jajka oraz mięso. Jednak nie zawsze składniki odżywcze dobrze się przyswajają i u wielu dzieci występują niedobory. Szczególnie niebezpieczny jest niedobór żelaza, gdyż wpływa ono na rozwój funkcji poznawczych, ale też bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek. Ponadto żelazo odpowiada w dużej mierze za odporność. Doskonałym źródłem żelaza są jaja, ryby, podroby, ale też mięso takie jak wołowina i cielęcina. Niedobory mogą prowadzić do problemów ze wzrostem, powodować też opóźnienie w rozwoju, stąd w wielu przypadkach warto postawić na suplementację, tym bardziej że niedobór żelaza może również wywoływać anemię. Spożycie żelaza przez dzieci w wielu od 7 do 12 miesięcy oscyluje na poziomie 11 mg, podczas gdy starsze dzieci w wieku od 1 do 8 lat potrzebują od 7 do 10 mg.

Żelazo dla dzieci – na jakie suplementy warto postawić?

Można postawić na suplementy diety z żelazem, ale też witaminy z żelazem dla dzieci. Na uwagę zasługuje choćby produkt Floradix żelazo dla dzieci 250ml. Pamiętajcie, że niedobór żelaza u niemowląt jest szczególnie niebezpieczny, ale tak jest również w przypadku dzieci starszych. Należy wybierać preparaty z dobrze przyswajalnym żelazem. Dla najmłodszych sprawdzi się żelazo w formie kropelek czy sprayu. Starszym dzieciom można podawać syropy bądź też żelazo w proszku w formie roztworu do zalewania wodą.

Czy żelazo niszczy zęby?

Wielu rodziców obawia się, że podając suplement diety z żelazem spowoduje próchnicę u dzieci. Czy jest to prawda? Tak, rzeczywiście związki żelaza powodują przebarwienia, ale też zwiększają ryzyko uszkodzeń zębów. Jednocześnie obecnie dostępne preparaty mają taką formę, że wpływ na zęby jest naprawdę minimalny. Oczywiście nawet najlepszy suplement nie zastąpi prawidłowej diety. Z tego powodu trzeba pamiętać, że dieta dzieci powinna być w pełni zbilansowana.

Dodaj komentarz