Zburzyli replikę wieży Gargamela


Festiwal Malta został otwarty zburzeniem kartonowej kopi wieży Zamku Przemysła, którą wolontariusze postawili na Placu Wolności w Poznaniu. To pomysł francuskiego artysty sztuk wizualnych Oliviera Grossetête’a. Aż do 23 czerwca na poznaniaków czeka około 200 wydarzeń – spektakli, koncertów, filmów i działań miejskich.

Festiwal oficjalnie otworzyli: Michał Merczyński, dyrektor przedsięwzięcia oraz Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– Kultura ma ten ogromny potencjał, że jej istotą jest ciągle burzenie dotychczasowych konwencji i budowanie nowych, atrakcyjniejszych, adekwatnych do naszych czasów. Chciałbym, by z Poznania popłynął w ten sposób komunikat: nie bójmy się burzyć, ale nie zapominajmy budować – mówił Jacek Jaśkowiak. – Rozruszaliście to miasto, to wasza wielka zasługa i bardzo wam za to dziękuję, bo wolę mieć Maltę niż święty spokój – dodał, zwracając się do organizatorów.

Zburzenie kartonowej repliki wieży – wspólny gest artysty Olivera Grossetête’a i rzeszy ochotników – jest zapowiedzią festiwalowych projektów. Mają one pokazać, że sztuka ma moc demaskowania szaleństwa otaczającego nas świata i pozwala na indywidualny, a jednocześnie obywatelski protest.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest „Skok w wiarę” – rozumiany nie tylko w kategoriach religijnych skok w nieznane.

Na placu Wolności znów stanął Generator Malta – miejsce, gdzie wszyscy mogą wspólnie się bawić, odpoczywać, oglądać spektakle, uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach. W sercu miasta i festiwalu pojawiły się ławki, trawiaste poduchy, rośliny i food tracki, tworząc przestrzeń przyjazną zabawie i odpoczynkowi. Przez cały czas trwania festiwalu przed południem przestrzeń wypełniać będzie dziecięca energia i pomysłowość, a w ciągu dnia organizowane będą spotkania z artystami, filozofami, pisarzami i aktywistami. Wieczorem obejrzeć będzie można filmy i spektakle, a w nocy – tańczyć podczas Silent Disco. Na scenie wystąpią m.in. Czerwone Świnie, Paulina Przybysz, Jazz Band Młynarski-Masecki, Poeci Strefy Wojny i kuratorzy Idiomu Skok w wiarę – grupa Needcompany.

Plac Wolności to także przestrzeń dla teatru: Solarium 2.0, Ginczanka. Żar Ptak / Fire-Bird oraz nagrania czytania inscenizowanego Wesela Stanisława Wyspiańskiego.

W ramach Forum na placu spotkać się będzie można m.in. z Adamem Michnikiem, Katarzyną Surmiak-Domańską i Anną Czerwińską, a podczas Human Mic porozmawiać z fotoreporterem Ahmedem Deebem i inicjatorką Civil March for Aleppo – Anną Alboth. Wyjątkowym wydarzeniem będzie spotkanie z pisarzem Stefanem Hertmansem, któremu będzie towarzyszyć premierowe czytanie dramatu Antygona w Molenbeek w reżyserii Anny Smolar.

Wydarzeniem specjalnym tegorocznej Malty będzie premiera spektaklu inspirowanego powieścią György Spiró „Mesjasze”. Spektakl „Mesjasze (albo skoro nie zostało nam już nic do wierzenia, to czy wolno nam podważać coś, w co na nowo moglibyśmy uwierzyć?)” w reżyserii Anety Groszyńskiej to teatralna koprodukcja Malta Festival Poznań i Teatru Zagłębia w Sosnowcu.

Festiwal uzupełnią pokazy filmowe, powstałe we współpracy ze Studiem Munka i Docs Against Gravity. Nie zabraknie także programu tanecznego Stary Browar Nowy Taniec na Malcie, którego kuratorką jest Joanna Leśnierowska oraz przeglądu najciekawszych projektów z repertuaru poznańskich teatrów: Teatru Polskiego, Teatru Nowego, Polskiego Teatru Tańca, Sceny Roboczej, Republiki Sztuki Tłusta Langusta i Stowarzyszenia Teatralnego Antrakt.

Szczegółowy harmonogram Malta Festival Poznań 2018 jest dostępny na stronie wydarzenia: malta-festival.pl/pl/program/selected. AW

Fot. Hieronim Dymalski

 

 

Dodaj komentarz