Zawód biotechnolog – co musisz wiedzieć


Biotechnologia to dyscyplina, która pozwala m.in. opracowywać nowe leki lub zdrową żywność. W XXI wieku biotechnologia ma ogromny wpływ na jakość życia ludzi. Dlatego też coraz więcej młodych osób podejmuje studia w tym kierunku. Bardzo dużo uniwersytetów o profilu technicznym czy przyrodniczym otwiera ten kierunek, a zainteresowanych jest zwykle znacznie więcej niż dostępnych miejsc.

woman freelance programmer working from home. php website code on screen. Programming Work Time. Programmer Typing New Lines of HTML Code. Laptop and Hand Closeup. Working Time. Web Design Business Concept.

Gdzie może znaleźć pracę biotechnolog?

Po ukończeniu studiów w kierunku biotechnologii można zdecydować się na dwa kierunki wyboru swojej kariery. Niestety na Zachodzie wciąż zarobki pozostają znacznie lepsze niż w Polsce. A zatem decydując się na zawód biotechnologa, warto wziąć pod uwagę poszukiwanie pracy poza granicami kraju.

Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie ma ofert zatrudnienia dla biotechnologów. Praca proponują, chociażby uczelnie i różnego rodzaju placówki naukowe, laboratoria medyczne, urzędy kontroli jakości leków czy instytucje monitorujące stan środowiska naturalnego, a także przedsiębiorstwa z sektora spożywczego oraz farmaceutycznego.

Jakie perspektywy daje kariera biotechnologa?

Jest to z pewnością zawód zarezerwowany głównie dla osób zafascynowanych biologią i zastosowaniem nowoczesnych technologii w żywieniu oraz medycynie. Większość czasu spędza się bowiem w laboratorium, gdzie długie godziny zajmują badania i doświadczenia.

Awans zwykle wiąże się ze wzrostem doświadczenia. Na początku swojej kariery trudno liczyć na bardzo interesujące projekty czy zadania. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, inwestować w rozwój i nie poddawać w staraniach. Doświadczeni biotechnolodzy liczyć mogą na udział w znacznie ambitniejszych badaniach oraz prowadzić projekty mające ogromny wpływ na medycynę lub produkcję zdrowej żywności.

Średnie zarobki dla początkujących biotechnologów w Polsce to ok. trzech tysięcy złotych. Wraz z rozwojem kariery suma ta może zwiększyć się nawet kilkukrotnie. W krajach Europy zachodniej pensje specjalistów z tej dziedziny będzie nawet kilkunastokrotnie wyższa.

 

Dodaj komentarz